Kortizon nedir, ne için kullanılır? Kortizon ne işe yarar? Kortizonun zararları nelerdir? Kortizon vücuttan nasıl atılır? Kortizon kilo aldırır mı? Kortizon iel ilgili merak edilen bütün soruların yanıtı haberimizin detayında...

KORTİZON NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR?

Böbrek üstü bezinin kabuk kısmından salgılanan, steroit yapısında olan önemli bir hormon. Bu hormon, vücutta çok çeşitli ve çok önemli etkiler sağlamaktadır. 

Kortizonun tıpta kullanılmasının en önemli sebebi iltihabi reaksiyonu giderici, doku şişmesini önleyici olarak kullanılmasıdır. Kortizonun önemli bir etkisi de, alerjiyi önleyici olmasıdır.

KORTİZON NE İŞE YARAR?

Kandaki şeker miktarını artırır, dışarıdan ilaç olarak verildiğinde, şeker hastalarının durumunu ağırlaştırır. Vücutta protein yıkımını uyarır ve yapımını azaltır. Vücuttaki, yağ ve karbonhidratın düzenlenmesini sağlamaktadır. 

KORTİZONUN ZARARLARI NELERDİR? KORTİZON KİLO ALDIRIR MI?

1- Kandaki şeker miktarını arttırarak şeker hastalarına zarar verir.

2- Vücutta protein yıkımını onarması ile protein yapımını durdurur.

3- Aşırı kortizon kullanılması durumunda adet düzensizlikleri ve de kesilmesi yaşanır.

 4- Vücuttaki kıllanmalara sebep olur.

5- Kişinin vücudunun farklı yerlerinde çıkan sivilce yine kortizonun yanlış ve de fazla kullanımından kaynaklanmaktadır.

6- Kemik erimesine neden olur.

7- Kişinin yüz bölgesinde şişlikler oluşur ve vücutta yağlanmaya neden olması sonucu ruh sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

Son Dakika Magazin Haberleri için aşağı doğru kaydırın.