Koronavirüsün Kendini Kopyaladığı Ortaya Çıktı

Yapılan yeni bir araştırma, bazı kişilerde Kovid-19’un beyin hücrelerini istila ederek kendi kopyalarını yapmak için onları ele geçirdiğini ortaya koydu. Aynı zamanda virüsün yakınındaki tüm oksijeni emdiği ve komşu hücreleri de açlıktan öldürdüğü açıklandı.

Koronavirüsün Kendini Kopyaladığı Ortaya Çıktı

Koronavirüsün Kendini Kopyaladığı Ortaya Çıktı

Kovid-19 tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken, yapılan çeşitli çalışmalar virüsün yeni özelliklerinin ortaya çıkmasını sağladı. Virüs, başta akciğerler olmak üzere böbrekleri, karaciğeri ve kan damarlarını da hedef alarak saldırıya geçitor. Ancak hastaların yaklaşık yarısının baş ağrısı, kafa karışıklığı ve deliryum (akut beyin yetmezliği) gibi nörolojik semptomlara sahip olması virüsün beyne de saldırabileceğini düşündürüyor.

VİRÜS BEYİN HÜCRELERİNİ İSTİLA EDİP KENDİ KOPYASINI YAPIYOR

The New York Times gazetesinde yer alan habere göre, yeni yapılan bir çalışma, bazı insanlarda Kovid-19’un beyin hücrelerini istila ederek kendini kopyalamak için onları ele geçirdiğini öne sürdü. Virüsün aynı zamanda yakın çevredeki tüm oksijeni emdiği ve komşu hücreleri açlıktan öldürdüğü belirtildi.

Virüsün beyne nasıl ulaştığı ya da bu yıkım yolunu ne sıklıkla başlattığının belirsiz olduğunu söyleyen bilim insanları, beyin enfeksiyonunun nadir görüldüğünü fakat bazı kişilerde de genetik geçmişlerinin, yüksek viral yüklerinin ya da diğer sebeplerden dolayı daha duyarlı olabileceğini kaydetti.

Yale Üniversitesi'nde çalışmayı yöneten İmmünolog Akiko Iwasaki, ‘Beyin enfekte olursa, ölümcül bir sonucu olabilir’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR