Koronavirüsü Isınarak Yok Eden Maske Üretildi

Bilim insanları elektrikle çalışan maske üretti. Kullanan kişilerin sıcaklığı hissetmemesi için yalıtkan bir madde ile kaplanan maskenin içeriğinde bulunan bakır levha 90 dereceye kadar ısınıyor ve havadaki koronavirüsü öldürüyor.

Koronavirüsü Isınarak Yok Eden Maske Üretildi

Koronavirüsü Isınarak Yok Eden Maske Üretildi

ABD’de yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları filtrelemek yerine, havayı 90 dereceye kadar ısıtılmış ince bir bakır ağdan geçirerek koronavirüs parçacıklarını yok eden bir yüz maskesi üretti.

Elektrikle çalışan ve bir bataryası bulunan maskenin bulaş riskini sıfıra indirdiği belirtildi. Araştırmacılar sıcak maskenin, özellikle koronavirüse maruz kalma riskinin yüksek olduğu hastanelerde ve toplu taşımalarda kullanımının ideal olduğunu belirtti.

DİĞERLERİNDEN BİRAZ DAHA PAHALI OLACAK

Maskenin tasarımı için patent başvurusunda bulunan bilim insanları, ticari kullanımın onaylanmasından sonra, elektrikli maskenin fiyatının piyasadaki diğer kullan-at ve bez maskelerden daha pahalı olacağını vurguladı. Fakat maske yüksek sıcaklığa ulaştığı için sterile edilmesi veya değiştirilmesi gerekmediğinden uzun süre kullanılabilecek ve bu da ekonomik anlamda fayda sağlayacak.

Araştırmacılar, medRxiv'te yayımlanan çalışma kapsamında, koronavirüs partiküllerini maskeden içeri ya da dışarı nefes alırken etkisiz hale getirmek için bakır levhanın ulaşması gereken optimum sıcaklığın 90 derece olduğunu kaydetti.

ÇİFT TARAFLI ÖLDÜRÜCÜ ETKİ

Makalenin yazarı ve kimya mühendisi Samuel Faucher, ‘Günümüzde maskelerin büyük çoğunluğu, parçacıkları boyuta veya elektrik yüküne göre filtreleyerek çalışıyor. Ancak, sıcak maske tamamen yeni bir konsept. Virüsün dış katmandan geçmesine izin veriyor ancak kullanıcıya ulaşmadan önce onu öldürüyor. Aynı durum maskeyi takan enfekte biri nefes verdiğinde de geçerli. Hava iç katmadan geçiyor ancak maskeden dışarı çıktığında virüs etkisiz hale gelmiş oluyor’ diye konuştu. 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR