Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan Ağrı Kesiciler Böbrekleri Etkiliyor

Son günlerde artan koronavirüs vakaları aşının da bulunamamış olmasından dolayı endişenin artmasına neden oluyor. Koronavirüsün neden olduğu ağrıları dindirmek için kullanılan ağrı kesiciler ise böbreklerin hasar görmesine neden oluyor.

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan Ağrı Kesiciler Böbrekleri Etkiliyor

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan Ağrı Kesiciler Böbrekleri Etkiliyor

Nefroloji Uzmanı Dr. Bilal Görçin, koronavirüsün en önemli belirtisinin miyalji adı verilen kas ve eklem ağrıları olduğunu belirterek, ‘Hastalığı geçirenlerin ifadelerine göre, ağrı kesicilere rağmen 'saçının kökünden ayak tırnağına kadar' şiddetli ve geçmeyen ağrılar tanımlanmıştır. Evdeki hastalara güçlendirilmiş parasetamol ve kuvvetli romatizmal ağrı kesiciler veriyoruz. Yatan hastalarda ise bu ilaçlar damardan verilebilir veya morfine kadar uzanan ağrı kesiciler yapılabilir. Özellikle romatizmal ağrı kesiciler böbreklerde akut hasara neden olabiliyor.

Covid’in kendisinin neden olduğu akut böbrek hasarı ve tedavide kullanılan antibiyotik, antiviral (Favipiravir) ve yüksek doz vitaminler ile ağrı kesicilere bağlı olarak tedavinin seyrinde akut böbrek hasarları görülmektedir. Böbreklerde oluşan bu hasar geçicidir. Covid’in doğrudan böbreği bozduğu veya kalıcı hasara yol açarak diyaliz gerektirdiği henüz araştırmalarla bildirilmemiş olsa dahi, yoğun bakımda takip edilen hastaların yüzde 80’inde çeşitli derecelerde akut böbrek hasarı görülür’ ifadelerini kullandı.

‘COVİD-19 İÇİN TÜM ÖNLEMLERİ ALDIĞIMIZDAN EMİN OLMALIYIZ’

Koronavirüs tedavisinde ağrı kesicilerin etkisinin fazla olduğunu belirten Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, şöyle konuştu;

‘Tedaviden veya kullanılan ilaçlardan kaçınmak elbette mümkün değil fakat hem kendi sağlığımız hem aile bireylerimizin sağlığı ve tüm sosyo-ekonomik hayatın etkilendiği düşünüldüğünde, toplum sağlığı için bir kez daha korona virüsü ile ilgili tüm önlemleri aldığımızdan emin olmalıyız. Alınacak en önemli tedbir, sağlık profesyonellerinin çağrılarına uymak ve bulaştan uzak durmaktır.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR