Koronavirüs Tedavisinde Etkili Tek İlaç 'Deksametazon'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedavisinde kullanılan ilaçlardan yalnızca ‘Deksametazon’ adlı ilacın etkili olduğunu duyurdu.

Koronavirüs Tedavisinde Etkili Tek İlaç 'Deksametazon'

Koronavirüs Tedavisinde Etkili Tek İlaç 'Deksametazon'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre'nin Cenevre kentinde yer alan merkezinde düzenlenen toplantıya video konferans yöntemiyle bağlanarak önemli bilgiler aktardı.

Örgüt tarafından koordine edilen Kovid-19 terapötiklerinin değerlendirildiği Dayanışma Denemesi'nin geçici sonuçlarına değinen Ghebreyesus, ‘Remdesivir’ adlı antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, koronavirüs kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az etkisi olduğunu ya da hiçbir etkisinin bulunmadığını belirtti.

Ghebreyesus, sonuçların olumsuz çıkmasına rağmen DSÖ'nün Mart ayında 30 ülkede yer alan toplam 500 hastanede yaklaşık 13 bin gönüllünün katılımıyla başlatılan Dayanışma Denemesi'nin devam edeceğini belirtti.

Dayanışma Denemesi’nin her ay yaklaşık 2000 hastayı bünyesine kattığını, monoklonal antikorlar ve yeni antiviraller dahil olmak üzere diğer tedavilere de devam edileceğini sözlerine ekleyen Ghebreyesus, ‘Şimdilik, kortikosteroid deksametazon, Kovid-19'u şiddetli geçiren hastalarda etkili olduğu ortaya çıkan tek terapötiktir’ dedi.

‘MEVSİMSEL GRİP VAKALARI VE ÖLÜMLERİ NORMALDEN DAHA AZDI’

Ghebreyesus, dünyada her yıl 3,5 milyona yakın şiddetli mevsimsel grip vakası ve 650 bin civarında da solunum sıkıntısı nedeniyle ölümlerin olduğunu hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Bu yıl, güney yarımkürede kış boyunca, Covid-19 için alınan önlemler nedeniyle mevsimsel grip vakaları ve ölümleri normalden daha azdı. Ancak aynı şeyin kuzey yarımküredeki grip mevsiminde de geçerli olacağını varsayamayız.’

DSÖ Genel Direktörü, aynı zamanda grip aşısı talebinin arz edilenin üzerine çıkabileceği konusunda önemli uyarıda bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR