Koronavirüs Nefesten Tespit Edilecek

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs ile ilgili aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken, bir yandan da tespit etmek için farklı yöntemler araştırılmaya devam ediyor. Dünya genelinde 1 milyon 100 binin üzerinde can alan Kovid-19 için, yeni tespit yöntemi ise nefes yolu.

Koronavirüs Nefesten Tespit Edilecek

Koronavirüs Nefesten Tespit Edilecek

Tüm dünyada etkisini sürdüren Kovid-19 için tedavi yöntemleri araştırılırken bir yandan da tespit yöntemleri araştırılıyor. Japonya’da  bir üniversite ve tıbbi ekipman üreticiliği yapan firma, yeni tip koronavirüsü nefesten tespit etmek için yeni bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. 

Japonya’da tıbbi ekipman yöneticisi ve bir üniversite, yeni tip koronavirüs tespiti için yeni sistem geliştirdiklerini duyurdu. Bu geliştirilen sistemin, dünyada bir ilk olacağı öne sürülüyor.

Kovid-19’un teşhisi için yeni test metodu geliştiren Tohoku Üniversitesi ve tıbbi ekipman üreticisi olan Shimadzu Corporation, virüsü taşıma ihtimali olan kişilerin nefeslerindeki su buharını analiz ederek sonuca ulaşıldığını aktardı. Bu yöntem ile nefesteki su buharı incelenerek içerdiği proteinler üstünden sonuca ulaşıldığını, doğruluk oranının da genelde kullanılan polimeraz zincir reaksiyon (PCR) testleriyle neredeyse aynı olduğu belirtildi. Yaklaşık olarak 1 saatte sonuç elde edildiği belirtilen bu yöntemin, seri kullanımına geçilmesi durumunda, bahsedilen bu yöntemin kullanımının dünyada bir ilk olacağı biliniyor. 

BAŞKA VİRÜSLER İÇİN DE KULLANILABİLİR

Tohoku Üniversitesi ve Shimadzu Corporation, 6 ay kadar sürmesi beklenen klinik çalışma sürecinden sonra bu yeni test teknolojisinin birkaç yıl içinde pratik kullanıma sunulması hedeflenirken, cihazın Kovid-19 dışındaki birçok virüsün tespiti için de kullanılacağı düşünülüyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR