Koronavirüs Kanserden Daha Zor

Diyarbakır'da yaşayan ve 27 yıl içinde yakalandığı 4 kez kanseri de yendikten sonra hayatını kanserle mücadeleye adayan Şükrü Abay (66), yakalandığı koronavirüsü de atlattı. Abay, koronavirüsü kanserden daha zor atlattığını söyledi.

Koronavirüs Kanserden Daha Zor

Koronavirüs Kanserden Daha Zor

Kanser olduğu süreçte yaşadığı acının koronavirüste yaşadığı acının çeyreği bile olmadığını söyleyen Abay, ‘Koronavirüsten çektiğim acıları film olarak izleseydim, derdim ki bir insan o acıyı yaşamamak için bırak bir haftayı, bir ayı, gerekirse ömür boyu evden çıkmazdı. O acıyı hisseden bir insan ömür boyu dışarı çıkmayı istemez, çünkü dayanılacak bir acı değil’  cümleleri ile durumun ciddiyetini ifade etti.

Diyarbakır'da yaşayan emekli Şükrü Abay, 1993 yılında bağırsak enfeksiyonu şikayetiyle hastaneye gittiğinde kolon kanseri olduğunu öğrendi. Abay, uzun süre tedavi görerek kolon kanserini yendi. Yakalandığı kolon kanserinden sonra yaşamını değiştiren Abay, zamanının büyük kısmını müzik dinleyip, spor yaparak ve sağlıklı beslenerek geçirmeye başladığını söylüyor. 3 çocuk babası Şükrü abay, 2005 yılında bu sefer de cilt kanserine yakalandı. Cilt kanserini de atlatan Abay, 2010'da rektum, 2016 yılında ise yine cilt kanseri oldu. 4 kanseri de yenmeyi başaran Abay, kendisine 'kanserden ölmeyeceği' sözünü verdi ve 27 yıl boyunca savaştığı kanserle mücadele için Diyarbakır Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği'ni kurdu. Şükrü Abay’da, bir müddet önce koronavirüs semptomları ortaya çıkınca hastaneye gidip PCR testi yaptırdı ve testi pozitif çıktı. Fakat o bu hastalığı da yenmeyi başardı.

ALLAH DÜŞMANIMIN BAŞINA VERMESİN

Kovid-19 tedavi sürecinde yaşadığı acının tarifi olmadığını söyleyen Abay, ‘Ben 4 ağır kanseri yaşadım, yıllarımı aldı ama koronavirüsün verdiği acının yanında, kanserin verdiği acı çeyreği bile değil. Çok kötü bir acıydı. Bu dünyada mısın, öbür dünyada mısın? Belli değil. Ne yediğin ne de içtiğin bir şey belli. Yatağımda acı nedeniyle çok boğuştum. Bunun adı mücadeleden ziyade boğuşmaydı. Koronavirüsle ilk 6 gün şiddetli bir şekilde boğuştum. Bu 6 günde başka bir dünyada olduğumu sanmıştım. Gözümü yumar yummaz, tanımadığım, değişik insanlar, değişik varlıklar, hayaller görüyordum. Çok fazla hatırlamıyorum ama yaşadığım değişik bir dünyaydı. Ölüm kalım arasında bıçak sırtındaydım. Bir o tarafta bir bu taraftaydım. Öyle bir ağrılar yaşadım ki damarlarım, kemiklerim çok ağrıyordu. Acayip bir dünyaydı. Allah, düşmanınım başına bile vermesin. Koronavirüste çektiğim o acıları film olarak izleseydim, bunu yaşayan birine 'ömür boyu evden çıkma' derdim. Dayanılacak bir acı değildi. Onun için herkesin sosyal mesafeye dikkat etmesi, maskesiz dışarıya çıkmaması lazım. Bu hastalık gence, yaşlıya bakmıyor. Öyle tehlikeli bir düşman ki trafik kazası gibi seni alıp, götürüyor. Ben çok dikkat ediyordum. Maskesiz dışarıya adımımı atmıyordum’ ifadelerini kullandı.

KANSERLE ARALARINDA KAN DAVASI VAR

6 yakınını kanserden kaybettiğini belirten Abay, kanser ile aralarında kan davası olduğunu söyledi. Abay, ‘Ölüm Allah'ın emri, kimse ona karşı çıkamaz ama ben kanserden ölmemeliyim. Kanserden 6 yakınımı kaybettim. Kanserle aramızda kan davası var. Kanserden ölürsem çok üzülürüm. Kanserden ölmemek için her türlü çarem, gücüm vardır. Allah da izin verirse ben kanserden ölmeyeceğim. Koronavirüse yakalandığımda öleceğime inandığım bir anda koronavirüse yakalanan eşime, 'Kanserden ölmedim, koronavirüsten öleceğim, o kanser muradına eremedi' demiştim’ diyerek özellikle kanserden ölmek istemediğini belirtti.

KANSER BENİ İNSAN SEVER HALE GETİRDİ

Yakalandığı kanserlerin yaşamında birçok değişime neden olduğunu söyleyen Abay, beslenmesine dikkat ettiğini ve bu sebeple abur cuburu bırakarak sağlıklı beslenmeye başladığını ve yaşadığı diğer değişiklikleri, ‘Kanserden önce abur cubur beslenirdim, stresliydim, kavgacıydım. İnsanlara sevgi konusunda çok zayıftım, doğa ile barışık değildim. Ben kanser olduğumda yaşamım 180 derece değişti. Kanser beni öyle bir hale getirdi ki insan sever oldum, hoşgörülü oldum, güzel olan her şeye manalı baktım. Yediğim her şeyi sorguluyorum. Maydanoz veya roka, karnabahar, brokoli, organik domates, karalahana, salatalıkla yapıp hafif şekilde tuzluyorum, üzerine limon sıkıyorum. 27 yıldır her sabah bunu yapıyorum. Kanserle mücadelede kemoterapi gibi etki yapıyor. Beni ayakta tutan, hastalıkla mücadele yardım eden bu salatadır’ cümleleriyle ifade etti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR