Koronavirüs Kanser Tanısının Azalmasına Neden Oldu

Uzmanlar, sinsi bir şekilde ilerleyen kanser tanısının yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde tüm dünyada azaldığını belirtti.

Koronavirüs Kanser Tanısının Azalmasına Neden Oldu

Koronavirüs Kanser Tanısının Azalmasına Neden Oldu

Adana Şehir Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde tüm dünyada kanser tanısının azaldığını belirtti. Bunun nedeninin de Covid-19 endişesi olduğunu söyledi.

TÜM DÜNYADA KANSER TANISI AZALDI

Dünya genelinde köklü bir değişime neden olan koronavirüs, alışkanlıklarımızı yeniden şekillendirmemize yol açtı. Salgından önce en ufak bir rahatsızlıkta doktora başvururken, salgından sonra virüs bulaş riskini azaltmak için hastanelerden uzaklaştık. Prof. Dr. Çil, doktora başvuru oranlarındaki bu düşüşün yakın gelecekte ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalmamıza neden olabileceğini belirtti.

Pandemi sürecinde tüm dünyada kanser tanısında azalma görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Timuçin Çil, ‘Kanser azalan bir hastalık değil. Aksine artan bir hastalık. Ancak kanser belirtileri gösteren potansiyel hasta adaylarının bu süreç içerisinde Covid-19 bulaşma endişesiyle hastaneye ya da hekime başvurmadığını görüyoruz. Bunun sonucu olarak da kanser tanısında azalma yaşandı. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bizi ciddi bir problem bekliyor. Hastaneye başvurulmamasından kaynaklı olarak erken tanı alacak hastaların, geç dönemde tanı alması ve hastalığın ileri evrelere ulaşması sorunuyla karşı karşıya kalacağız’ ifadelerini kullandı.

‘ERKEN TANI TEDAVİDE BAŞARIYI GETİRİR’

Çil, sinsi bir hastalık olan kanserin ihmale gelmeyecek bir hastalık olduğunu belirterek, ‘Kanserde erken teşhis hastalığın tedavisinde büyük önem taşıyor. Hastalığı ne kadar başında yakalarsanız tedavi süreci o kadar kolay ve başarı o derece yüksek olur. İlerleyen evrelerde ise tedavi zorlaşacağı gibi başarı oranı da düşecektir. Bu nedenle kanser belirtisi görülen hastalara en önemli önerimiz mutlaka ama mutlaka vakit kaybetmeden hekime başvurmaları yönünde’ dedi.

Tedavi süreci devam eden hastaların hastaneye gitme konusunda çekinceli davranmaması konusunda uyaran Prof. Dr. Timuçin Çil, ‘Virüs salgını endişesiyle hastaneye gitmemek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü kanser tedavisi acil bir tedavidir, geciktirilemez ve ertelenemez. Tanısı olup tedavi edilen veya takipteki kanser hastaları için ise; hastayı takip eden tıbbi onkoloğun uygun görmesi halinde kemoterapi süreleri ya da uygulanan diğer tedavi yöntemleri konusunda hastanın faydasına olacak şekilde değişiklik yapabilir. Bunun dışında hasta mutlak suretle doktoruyla irtibat halinde olmalı, tıbbı onkoloğun uyguladığı program dahilinde sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyenine dikkat ederek hastaneye giderek tedavisini yaptırmalıdır’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR