Korkutan Açıklama: Dünyada Binlerce Kovid-19 Mutasyonu Bulunuyor

Tüm dünyayı saran yeni tip koronavirüs salgının dünya üzerinde binlerce mutasyonu bulunduğu açıklandı.

Korkutan Açıklama: Dünyada Binlerce Kovid-19 Mutasyonu Bulunuyor

Korkutan Açıklama: Dünyada Binlerce Kovid-19 Mutasyonu Bulunuyor

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), ‘Günümüzde dünya genelinde birkaç bin koronavirüs mutasyonu var. Aralarından 22’si sabit ve istikrarlı bir şekilde kalıtım yoluyla geçiyor’ açıklamasında bulundu.

‘Bu mutasyonların Ocak-Mart 2020’de gerçekleştiğini kaydetmek gerekiyor’ denilen açıklamada, ‘Bu tarihlerden sonra virüsün genomunda, yaygın olan mutasyonlar tespit edilmedi’ ifadeleri kullanıldı.

En dayanıklı değişikliğin, iki tekli mutasyonun ortaya çıkması olduğu belirtilirken incelenen örneklerin yüzde 93’ünden fazlasında bu çifte rastlandığı belirtildi.

Bu türdeki ilk virüs çeşitlerinin Ocak sonunda Çin’de, daha sonrada Avustralya’da tespit edildi. Şubat ayının sonlarına doğruda Batı Avrupa ülkelerinin çoğunda, Suudi Arabistan, ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Fas ve Senegal’de tespit edildiği bildirildi.

Rusya’da bu mutasyon çiftinin, incelenen örneklerin yüzde 99’unda tespit edildiği belirtilierken, yabancı genomlarla karşılaştırdıktan sonra Batı Avrupa’da yaygın olan P314L (ORF1b geni) ve D614G (S geni) mutasyonlarına sahip olan virüs türlerinin büyük ölçüde Mart ve Nisan aylarında Rusya’ya getirildiğini bildirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR