Koltuk Altı Ağrılarının Nedenleri

Kadınlarda çok sık görülen koltuk altı ağrılarının bazı hastalıklara işaret ettiğini biliyor muydunuz? İnsan vücudunun en hassas noktası olan koltuk altı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Koltuk Altı Ağrılarının Nedenleri

Koltuk Altı Ağrılarının Nedenleri

Kadınlarda çok sık görülen koltuk altı ağrılarının bazı hastalıklara işaret ettiğini biliyor muydunuz? İnsan vücudunun en hassas noktası olan koltuk altı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. İşte detaylar...

Koltuk altı, gövdeyle kolun birleştiği yere denir ve bu bölümde ter bezleri bulunur. Bu bezler fazla toksinlerin çıkmasını sağlar. Kas zedelenmeleri ve kanser belirtileri bu bölgede kendini gösterir.

KOLTUK ALTI AĞRILARININ NEDENLERİ 

- Ağrıya yol açan en yaygın neden lenf bezlerinin şişmesidir. Bu bez koltuk altından göğüse kadar olan alanı kaplar. Darbeye duyarlı olan bu bez hemen şişer ve şiddetli ağrıya sebep olur. Bu bezin şişmesine enfeksiyon ve bakteriler yol açar. Erken müdahale edilmediği sürece kansere sebep olabilir.

- Diğer bir neden ise kas gerilmesidir. Bu duruma daha çok sporcularda rastlanır. Ani hareket sonucu koltuk altındaki hassas kaslar hasar görünce ciddi koltuk ağrılarına neden olur. Kasın hasar aldığı noktada genellikle iltihaplanma meydana çıkar.

- Kozmetik ürünlerin içerisindeki bazı maddeler kişilerde alerjiye sebep olur. Bu reaksiyon şişme, kızarıklık, dökülme ve ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Uzmanlar bu konu hakkında ciddi uyarılarda bulunur. Bu nedenle kişilerin alerji testleri yapması oldukça önemlidir.

- Halk arasında da yaygın olarak bilinen koltuk altı ağrısının kalp hastalıklarına işaret ettiği bir gerçektir. Kalbe yeterli oranda kan ulaşamadığında ortaya çıkan yorgunluk, baş dönmesi, aşırı terleme, göğüs ve koltuk ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

- Kollarda oluşan sürekli uyuşma ya da ağrı gibi durumlar stres ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların belirtisi olabilir. Bu gibi rahatsızlıklar esnasında koltuk altında uzun süreli ağrılar yaşanabilir.

- Koltuk altındaki kitle, şişlik ya da ağrı meme kanseri olma riskini göstermez. Ancak bu gibi durumlarda mamografi çekme oldukça önem taşır. Özellikle erken dönem kanser teşhisi için etkili olur. Bunun dışında ise adet dönemlerinde hormonal bozukluklara bağlıda şişme ve ağrı görülebilir.

- Midede yaşanan reflü gibi rahatsızlıklar sebebiyle artan mide asidi, vücut kaslarında şiddetli kasılmalara yol açar.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.Yorum Yaz