Fazla tuz kullanımı tüm dünyada özellikle birçok hastalığın gelişmesine ve ilerlemesine ön ayak olmaktadır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebeplerinden bir tanesi olan fazla tuz tüketimi kalp hastalıklarının artık yaş ayırt etmeksizin bu hastalığa yakalanmalarına sebebiyet veriyor.

Sağlıklı kilo vermek için de fazlasıyla gerekli olan yeterli miktarda tuz üretimi sayesinde sağlığımıza büyük oranda katkı sağlanmaktadır. Özellikle çok hareketsiz ve spor yapmayan kişilerin koleterol hastalığının daha fazla ilerlediği gözlemlenmiştir. Çok fazla yağlı besinlerden uzak durarak daha meyve ve sebze ağırlıklı sağlıklı beslenmek hastalıkların nüksetmemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Omega-3 ağırlıklı ve hastalıklara karşı panzehir niteliği taşıyacak besinleri tüketmeniz sağlığınızı büyük oranda koruyacaksınız.

Haftada iki defa özellikle sağlıklı beslenebilmek hem sağlığımız hem de metabolizmamızın doğru çalışabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tür kolesterol rahatsızlıklarında erken tedavi yöntemlerini uygulamak da kolesterolün ilerlemesini engelleyerek bu hastalığın vücudumuza olan olumsuz etkilerini silecektir. Kolesterolün olumsuz etkilerinden kurtulmanın bir diğer yolu da doğru beslenmedir. Doğru ve dengeli beslenerek de bu hastalığın etkilerinden kurtulmanız mümkün.