Kolajen Kaybı Nasıl Önlenir?

İnsan vücudundaki tüm proteinin neredeyse üçte birini oluşturan, kozmetik ürünlerde adını sıkça duyduğumuz, vücudumuz için oldukça önemli olan kolajen nedir? Kolajen kaybını nasıl önleriz?

Kolajen Kaybı Nasıl Önlenir?

Kolajen Nedir? Kolajen Kaybı Nasıl Önlenir?

En önemli görevleri organ ve dokuların daha sağlıklı olmalarını ve daha canlı kalmalarını sağlamaya yardım etmek olan kolajenler, son dönemde kozmetik sektörünün gözdesi haline geldi. Kolajen, özellikle cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığını koruduğu bilinen kolojen, şampuan, krem ve losyonlarda çokça kullanılan bir madde. Peki kolajeni daha açık şekilde nasıl tanımlayabiliriz?

KOLAJEN HAKKINDA

Vücuttaki diğer protein oranlarına göre kolajen kütlece daha fazladır. Kolajen, insan vücudundaki tüm proteinin yaklaşık olarak üçte birini oluşturur. Kolajenin 28 farklı türü vardır.

Deri, tendon, bağ dokusu, eklem, diş, tırnak, saç ve kemiklerimiz de dahil, her organda aslında kolajen bulunur. Kolajenin varlığı organlardaki dokuları korumaya destek olur ve yıpranan dokuları onarıp yenileme görevini üstlenir.

Kolajen çeşitli hücreler tarafından salgılanır fakat asıl olarak bağ dokusu hücreleri kolajen salgılamaktadır. Bu, vücut dokularının fiziksel özelliklerini belirleyen karmaşık bir makromolekül ağdır.

KOLAJEN NE İŞE YARAR?

Dermiste ya da cildin orta katmanında, kolajen, üzerinde yeni hücrelerin büyüyebileceği fibroblast ismi verilen lifli bir hücre ağı oluşturmaya yardım eder. Ölü deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan kolajen, yaşın ilerlemesi ile vücut tarafından daha az üretilir. Kolajen azaldığında derinin yapısal bütünlüğü değişebilir, kırışıklıklar artabilir ve hatta eklem kıkırdağı zayıflayabilir. 

KOLAJENİ KORUMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR

Kolajen korumak için iyi yöntemlerden biri egzersiz yapmaktır. Düzenli destek yapmanız yararlı olur. Sağlıklı ve dengeli beslenin ve gerçek besinlerden protein, vitamin ve mineralleri almaya özen gösterin. Tüketmek için ideal yiyeceklerden bazıları da kemik suyu, yumurta, balık, fasulye gibi besinledir. A türevi olan retinol kullanmaktır alarak da vücuttaki kolajeni korumanız mümkün. Retinol yanında vitamin C serumlar da antioksidan etkisi oluşturur ve kollajen azalmasını önler.
Sigara kullanıyorsanız sigara bırakmak da kolajen azalmasını önler. Ayrıca güneşin zarar verici ışınlarından muhakkak korunun. Uyku düzeniniz ile şeker ve rafine edilmiş ürün tüketmemeye özen gösterin.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR