Koah ve Tedavisi

KOAH, Kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltmasıdır. KOAH, kısaca, nefes alınca ciğerlere dolan havanın dışarı verilirken yaşanan zorluklar olarak tanımlanabilmektedir. Peki, KOAH nedir? KOAH neden oluşur? KOAH belirtileri nelerdir? KOAH ve tedavisi nasıldır? İşte detaylar…

Koah ve Tedavisi

Koah ve Tedavisi

KOAH ve tedavisi hakkında merak edilen birçok nokta bulunmaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen KOAH’ın grip hastalığı gibi belirtileri bulunmaktadır.

KOAH NEDİR?

KOAH, akciğerde yer alan bronşların (hava kesecikleri) bir şekilde tıkanmaları sonucunda ortaya çıkan akciğer bozulmalarıdır. KOAH nedeni ile akciğer kapasitesi azalır, alınan havanın yeterli emilimi ve sağlıklı olarak dışarı verilmesi çok zor sağlanır. Bu nedenle kişide nefes alma darlığı, solunumda güçlük, şiddetli öksürük gibi nefes alp verme verimini azaltan belirtiler gözlemlenmektedir. KOAH oldukça ciddi bir hastalık olup, ileri evrelerinde kişinin hayatını riske atmaktadır.

KOAH NEDEN OLUR?

KOAH’ın bilinen en belirgin nedeni sigara kullanımıdır. Bu nedenle, oldukça yaygın bir hastalık olma niteliği taşımaktadır. Bunun yanında, çeşitli meslekleri yaparken zararlı toz ve dumana maruz kalma (maden işçiliği ve tekstil işçiliği gibi mesleklerde), genetik yatkınlık, yaş ve cinsiyet olarak sıralanabilmektedir.

KOAH BELİRTİLERİ NELERDİR?

KOAH belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Şiddetli öksürük
  • Balgam
  • Nefes darlığı (özellikle hareket halinde iken)
  • Nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı
  • Göğsün zaman zaman sıkışması
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Depresyon eğilimi
  • Balgam atımının çoğalması ve balgamda renk değişikliği
  • Solunum yolu enfeksiyonlarının sık yaşanması

KOAH TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

KOAH ve tedavisi ilk olarak kişinin hayatında yapacağı bazı değişimlerle başlamaktadır. KOAH hastalarının yapması gereken ilk değişiklik sigara kullanmayı tamamen bırakmaktır. Bundan başka, havası temiz tutulan ortamlarda bulunmaya özen göstermeli, kirli, tozlu ve dumanlı havaları solumamaya gayret etmelidir.

KOAH hastaları, kendilerine önerilen bazı fiziksel aktiviteleri de uygulamalıdır. Bu fiziksel aktiviteler orta düzeyde olmalıdır. Fiziksel aktivite sayesinde hastalığın ilerlemesi konusunda fayda sağlanacaktır.

KOAH tanısı, akciğer röntgenleri, kan testleri, biyokimya testleri ve bazı durumlarda ise tomografidir. Bunun yanında spirometri denilen solunum fonksiyon testi sayesinde KOAH tanısı kesinleştirilebilmektedir.

KOAH nedeni ile akciğer hasarı meydana gelmişse bu hasar iyileştirilememektedir. KOAH ve tedavisi genel olarak, hastalığın ilerlemesinin durdurulmasına ve semptomlarının azaltılmasına yönelik olarak yapılmaktadır.

Bazı KOAH hastalarının tedavileri yapılamamaktadır. Bu hastaların günlük hayat rutinleri sekteye uğrar ve bir süre sonra yatağa bağımlılık dahi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle sigara kullanımının bir an önce sonlandırılması hayati önem taşımaktadır.

KOAH’ın hafif, orta, ağır, çok ağır olmak üzere 4 farklı gelişim evresi bulunmaktadır. KOAH tedavileri de bu evrelere yönelik olarak uygulanmaktadır. Genellikle KOAH hastalarına ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar çeşitli spreyler ve özel solunum cihazlarına yönelik ilaçlardır.

KOAH hastaları, akciğer sağlıklarını yitirdikleri için akciğerde ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı savunmasızdır. Bu nedenle KOAH enfeksiyon bulunan dönemlerde oldukça şiddetlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda akciğer enfeksiyonlarının tedavisi için ek ilaçlar kullanılmaktadır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR