Klima Mikrobu Nedir? Lejyoner Hastalığına Kimler Yakalanır?

Klima mikrobu olarak bilinen lejyoner hastalığı nedir? Klima mikrobu kimler için tehlikelidir? Yazın gelmesi ile birlikte artan klima hastalıklarından kurtulma yöntemleri nelerdir? Gelin cevaplara birlikte bakalım.

Klima Mikrobu Nedir? Lejyoner Hastalığına Kimler Yakalanır?

Klima Mikrobu Nedir? Lejyoner Hastalığına Kimler Yakalanır?

Klimalı ortamlarda cirit atan bakteriler ve mikroorganizmalar sağlığımızı tedit eden hastalıkların habercisi olabilir. Peki lejyoner hastalığı nedir? Tedavisi nasıldır?

LEJYONER HASTALIĞI NEDİR?

Lejyoner hastalığı, enfeksiyon kaynaklı akciğer iltihabı – şiddetli bir zatürre formudur. Lejyoner hastalığı, lejyonella ismi verilen bir bakteriden ortaya çıkar.

Lejyoner hastalığı kişiden kişiye temas ile geçmez. Çoğu insan, bakterileri solumaktan lejyoner hastalığına yakalanır. Yaşlı yetişkinler, sigara içenler ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar lejyoner hastalığına daha duyarlıdır.

Lejyonella bakterisi ayrıca, grip benzeri bir hastalık olan Pontiac ateşine de sebep olur. Ayrı ayrı ya da birlikte, iki hastalık bazen legionellosis olarak isimlendirilir. Pontiac ateşi genellikle kendi kendine iyileşirken, tedavi edilmeyen lejyoner hastalığı ölümcül riskte olabilir. Antibiyotiklerle hızlı tedavi genellikle lejyoner hastalığını tedavi etse de, tedaviden sonra yine sorun yaşayabilmektedir.

LEJYONER HASTALIĞI TEDAVİSİ

Lejyoner hastalığı, antibiyotikle tedavi edilir. Erken tedaviye başlanırsa, ciddi komplikasyon ya da ölüm şansı o kadar az olur. Çoğu durumda tedavi, hastaneye yatmayı bile gerektirir. Pontiac ateşi ise tedavi edilmeksizin kendi başına gider ve süreklilik arz eden sorunlara sebep olmaz.
 
Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR