Kırmızı pancar yurdumuzda pancar denilince akla ilk gelen çeşitleri arasında fakat aslında onun da kırmızı olmayan değişik çeşitleri bulunuyor. Ama yine de kırmızı pancarın ülkemizde çoğunluk olarak satıldığını gerçeği, pancarın faydaları ve yararları hakkında kırmızı pancarı baz almak lazım. Son yıllarda oldukça popüler duruma gelen bu güzel kök sebzesi, yemeklerimize ve tatlılarımızda da dahil olmaya başladı.

Pancarın en önemli etkileri hem vitamin hem de mineraller bakımından fazlaca zengin olmasıdır. P, C, B ve A vitaminleri açısından çok zengin olan pancar, bununla birlikte kalsiyum, çinko, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor açısından son derecede zengindir. Yalnızca kendi kök kısmı değil, yaprak ve sap bölgeleri de bu vitaminler açısından önemli bir sebzedir. Bu nedenle pancarın hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli bir destek gıdası olduğu gerçektir.

Pancar hakkında bilinmesi gereken en önemli özelliği, kırmızı olan tüm sebze ve meyvelerin ciddi bir antioksidan deposu vazifesi görmesidir. Pancar da rengi bakımından tam olarak bu özelliği taşıyor ve vücudumuzdaki serbest radikallerden alınan zararı antioksidan yapısı bakımından bertaraf edebiliyor. Genellikle kanserin hücrelerin oksidasyon sonucu aldığı zarardan ortaya çıktığı biliniyor ve pancar bu etkilerin engellenmesi veya önlenmesi mevzusunda ciddi bir görev üstleniyor.

Sindirim sistemi ve midesinde rahatsızlık olanlar da kırmızı pancarın faydalarından yararlanabilir. Kansızlıkla mücadelede ise meyve sularının içerisine ilave edilen pancar suyu mucizeler yaratıyor. Bununla beraber tansiyonu düzenleyen, kalp damar hastalıklarına karşı savaşan ve idrar yollarında bir söktürücü olarak faydalanılan pancar suyu, pancarın kaynatılmasıyla hazırlanıyor ve çeşitli içeceklerin içerisine ilave edilerek rahatsızlık çekilmeden tüketiliyor.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.