Birçok vitamin ve minerali içinde bulunduran kırmızı fasulye nedir? Kırmızı fasulye sağlık açısından nasıl bir öneme sahiptir? Kırmızı fasulyenin faydaları nelerdir? Kırmızı fasulye hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı haberin detayında saklı. İşte kırmızı fasulyenin saymakla bitmeyen faydaları...

KIRMIZI FASULYE NEDİR?

Baklagiller familyasına ait olan kırmızı fasulye adını renginden alır. Şekliyle böbreği andıran kırmızı fasulye vitamin ve mineral deposudur. Et yemeyen insanlar besleyici özelliğinin çok olmasından dolayı kırmızı fasulyeyi çok fazla tüketir. Antioksidan bakımından çok güçlü olan kırmızı fasulye birçok sağlık sorununa iyi gelir. 

KIRMIZI FASULYENİN FAYDALARI NELERDİR?

Antioksidan açısından zengin olan kırmızı fauslye ücudu kanser hücrelerine akrşı korur. Kanserle savaşan kırmızı fasulye içerdiği antioksiden sebebiyle yeni kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. 

Beyin ve sinir sistemine faydası olan K vitaminini içeriğinde bulunduran kırmızı fasulye beyin fonksiyonlarının işlevini yerine getirmesinde önemli bir rol oynar. 

Kan şekerini düzenleyen kırmızı fasulye kan şekerinin düşmesi için gerek proteini de içinde barındırır.

Kırmızı fasulye içerisinde bolca lif barındırdığı için kolesterolün düşmesini sağlar. Ayrıca içerisinden yüksek miktarda bulunan folat kalp ritmini düzene sokar. Kalp-damar hastalıklarının oluşumunu engeller.

Manganez içeriği sayesinde enerji sağlayarak vücudun ihtiyacı olan enerjinin üretilmesine yarıdmcı olur. 

Protein açısından zengin olduğu için et ve süt ürünlerile rekabet eden bir besindir. Ayrıca kalsiyum ve manganez bakımından zengin olan kırmızı fasulye kemik sağlığına iyi gelir. Kalça kırıklarına birebirdir. 

Cilt sağlığı açısından çok faydalıdır. Cildin daha parlak ve güzel görünmesine yardımcı olur. Ciltteki akne, sivilce problemlerine iyi gelir. 

Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hastalıklarına iyi gelir. İçerisinde bulunan B6 vitamini ve diğer mineraller doku gelişimi hızlandırır. Bağışıklık sistmeini kuvvetlendirir.

Çinko, bakır ve magnezyum sayesinde saç ve tırnak sağlığını korur. Çocukların gelişimine katkıda bulunur.

KIRMIZI FASULYENİN ZARARLARI NELERDİR?

Kırmızı fasulyenin fazla kullanımı bazı yan etkileri orta çıkarır. Aşırı derecede tüketmek hazımsızlık, şişkinlik, gaz problemlerini orta çıkarır. Buna bağlı olarak göğüs ağrısı hissedilir. Çiğ şekilde tüketilen kırmızı fasule ise zehirleyici bir etki oluşturabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.