Biber içeriğinde barındırdığı maddelerden dolayı ağrı kesicilerle aynı etkiye sahip olabilmektedir. Özellikle çok etkili ağrı kesicilerin içerisinde fazlasıyla bulunan maddeyi içeriğinde barındırdığı için kullandığınız ağrı kesici ilaçlarla aynı etkiyi yaratabilmektedir. Bu etkisinin yanı sıra kırmızı biber içeriğinde barındırdığı C vitaminiyle de vücut direncini fazlasıyla sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı da hem ağrı kesici ilaçların içerdiği kimyasalları içermeyen hem de ağrı giderici olan bu besin vücudumuz için oldukça faydalıdır.

Bir adet acı biberin içeriğinde A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminlerin vücuda olan yararları da saymakla bitmiyor. Ağrı kesici özelliğinin yanında içerdiği vitaminlerin vücudumuza sağladığı yararlar sayesinde bile ağrı kesici ilaçların bir adım önüne geçiyor.

Biberin içeriğindeki demir miktarı da vücudumuzun demir ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Acı biber bu faydalarıyla göz doldururken aşırı acı olan biberlerden de özellikle mide problemleri olan kişilerin tercih etmemesi gerekiyor. Ülser hastalığına sahip olan insanların bu besini tüketirken doktoruna danışması ve öyle tüketmesi daha doğru olacaktır.