Kınanın Cilde Sağladığı Mucizevi Faydalar!

Kına geçmişten günümüze cildimize renk vermesi amacıyla kullandığımız başlıca bitkisel içeriklerin başında gelmektedir. Peki kınan faydaları arasında saçlarınızı olan yararının da yer aldığını biliyor muydunuz?

Kınanın Cilde Sağladığı Mucizevi Faydalar!

Kına, saçların ışıldamasını ve saç derisinin sağlıklı bir hale gelmesini sağlar. Kına yakıldıktan 1 saat sonra temizlendiğinde saçların ışıldadığı kolayca görülebilir. Hardal yağı ile kaynatılan kına yaprakları düzenli olarak saçlara uygulandığında uzamasını hızlandırdığı da öne sürülmektedir. Kına hem saça renk vermek için hem de saçlardaki kepek problemini çözmek için uygulanır. Doğal bir saç boyası olan kınanın içinde kimyasal maddeler yoktur. Bu anlamda saçınız için saç boyasına göre çok daha faydalıdır. 

Eğer aşırı yağlı ya da kuru bir saç derisine sahipseniz, kınanın tam size göre olduğundan emin olabilirsiniz. Kına kuru saç derisini nemlendirir ve saç derisi üzerinde koruyucu bir tabaka yaratarak saçın çabuk kirlenmesine engel olur. Bu özelliği kınanın kepeğe karşı da kullanılabilmesini sağlar. Kına yıpranmış saçları onararak parlak, hacimli ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda saç tellerini kalınlaştırır.

KINANIN SAÇA UYGULANMASI

Eğer siz de saçınıza kına yapmak istiyor ancak uygulamanın nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız aşağıda sizin için hazırladığımız adımları izleyerek rahatlıkla saçınıza kına uygulayabilirsiniz.

Kınanın lekesi oldukça zor çıkar. Bu nedenle saçınıza kına uygulayacağınız zaman yanınızda plastik eldiven ve atılmasından zarar gelmeyecek eski bir tişört bulunması faydalı olacaktır.

Öncelikle toz halindeki kınayı bir spatula yardımıyla sıcak su ile karıştırın. Karışımın sürülebilir, yumuşak bir kıvam alması için 1 kaşık zeytinyağı ekleyin.

Ufak bir fırça yardımı ile kınayı kuru saçlarınıza sürün. Saç diplerinden başlayın ve saça şeritler halinde uygulayın.

Saç dipleriniz tamamlandıktan sonra saç uçlarınıza doğru ilerleyin.

Uygulama bitince saçlarınızı başınızın üzerinde toplayın ve saç derinize masaj yapın.

Yüzünüzdeki tüm kına lekelerini kurumadan önce silin. Aksi takdirde yüzünüzdeki kızıl lekeler kolay kolay çıkmayacaktır.

1 saat kadar bekleyin. Kınanın ısısını yitirmemesi için başınızı streç filmle sarabilirsiniz.

Şampuanla yıkayın ve ılık suyla durulayın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri-->