Vücudumuzda oluşan bazı rahatsızlıklar sebebiyle ilaç kullanımını arttırdığımızda veya bu ilaçları aniden bırakmaya çalıştığımızda vücudumuz bazı tepkiler vermektedir. Birçok kişide genetik unsurlar kilo almada ve obezitede çok etkili olmakla beraber bazılarında ise ilaç kullanımı veya dış etkenlerden dolayı yaşanabilen bir hastalık türüdür.

Obezitede ve kilo almada en etkli olan unsur hormonlar ve hormonların düzensizliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar olmaktadır. Hormonlara bağlı bu etkiler birçok hastalığı tetiklemekle beraber kanser gibi ciddi hastalıklara kadar varmaktadır. Bundan ötürü bu tür obezite ve kilo alma problemlerine maruz kalan insanların diyet programlarının yanında bir de rehabilitasyon programlarının düzenlenmesi gerekir. Özellikle bir psikiyatr yardımı almaları sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri için büyük önem taşımaktadır.

Bu hormonal değişimlerin özellikle kilo vermenin öncesinde üzerinde çok fazla düşünülmesi gereken bir konu olduğunu belirten uzmanlar kiloların kalıcı ve sağlıklı bir şekilde verilebilmesi için psikiyatr yardımı almanın büyük önemi olduğunu düşünüyorlar. Özellikle çpk gelişmiş ülkelerde obezite cerrahisi fazla gelişmekle beraber bunun yanında alternatif herhangi bir tedavi bulunmaması bu durumu kanıtlar niteliktedir.