Kıl Dönmesi - Kıl Dönmesi Nedir?

Tıp literatüründe Pilonidal Sinüs olarak bilinen problemin halk dilindeki karşılığı kıl dönmesidir. Kıl dönmesi nedir, oluşmasına sebep olan şeyler nedir ve nasıl tedavi edilir.

Kıl Dönmesi - Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi yaşayan insanlar bu durumdan oldukça rahatsızlık duyarlar. Gündelik hayatlarını büyük ölçüde etkiler ve hareket alanlarını kısıtlayan bir durumdur.

Kıl dönmesi kuyruk sokumu, sakal ve bıyık, makat bölgelerinde görünen deri içinde bulunan baloncuklanma sonu meydana gelen bir problemdir. Hava sıcaklığı bu baloncuklanmayı daha da tetiklemektedir.

Kıl dönmesi problemi hem kadınlarda hem de erkeklerde görünebilir, fakat erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Kadınların üç katı gibi bir oranla erkeklerde görünmektedir.

Kıl Dönmesi Sebepleri Nelerdir

Kıl dönmesi şu gibi nedenlerle oluşabilmektedir; Aşırı kıllanma, aşırı kilo, aşırı terleme, oturarak çalışma, dar ve rahatsız edici kıyafet giyinmek, yanlış traş olmak. Kıl dönmesi problemi olan bölgede kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gözlemlenmektedir ve bunlarla beraber iltihap da oluşarak kıl dönmesi olan bölge şişmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıldır

Eğer ki ileri aşamada bir kıl dönmesi problemi değilse cımbız ile temizleyerek daha sonra ters yönde traş etmeli ve bölgeye besleyici kremler sürmeliyiz. Ancak kıl dönmesi problemi ilerlemiş ve enfeksiyon oluşmuşsa mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Uzman doktor müdahalesiyle kıl dönmesi oluşan bölgenin temizlenmesi genellikle ameliyatla olmaktadır.. Bu ameliyat Genel anestezi olabildiği gibi lokal anestezi de olabilmektedir. Genel anestezide hasta tamamen uyutularak ameliyat gerçekleştirilir, lokal anestezi de ise sadece ameliyatın yapılacağı bölge uyuşturularak operasyon yapılır.

Ameliyat sonrasında hasta hareketlerine çok özen göstermelidir, ani hareketler yapmamalı ameliyat bölgesi sürekli temizlenmelidir. Bu süreç bir ayı bulabilmektedir ve her gün pansuman yapılarak iyileşme süreci tamamlanır. Herhangi bir kıl dönmesi şüphesinde mutlaka uzman bir doktara görünmeli ve zaman kaybetmeden tedavinizi başlatmalısınız.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR