Keten tohumu, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir. Kalp sağlığından tutun da kilo vermeye kadar pek çok alanda yarar sağlar.

Keten tohumu B, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum bakımından oldukça faydalı bir gıdadır. Bununla birlikte Omega-3 bakımından da depo görevi görür. Bu nedenle, keten tohumunu beslenme programınıza gönül rahatlığıyla dahil edebilirsiniz. Yağlı bir tohum olduğu için kalorisi fazladır. Fakat yeterli miktarda kullanıldığında, lifli yapısından dolayı vücut fonksiyonlarına oldukça faydası dokunur.

İşte keten tohumunun mucizevi faydaları…

- Lifli yapısından dolayı kabızlık sorununa bire birdir.
- Aksioksidan içerdiği için kalbin dostudur.
- Kadın hormonlarını dengelemek için kullanılan bir besindir.
- Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan kanser hastalığına karşı korur.
- Vitamin, mineral ve alfa-linolenik asit açısından depo olan keten tohumu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
- Keten tohumu metabolizmanın çalışması için oldukça yararlıdır.
- Zengin içeriği nedeniyle bağırsakları çalıştırarark kilo vermeye yardımcı olur.

KETEN TOHUMU NEDİR ?

Bitkiler dünyasına dönüşün hız kazandığı son zamanlarda, özellikle göbek eritme konusunda keten tohumunu sık sık duyuyorsunuzdur. Fazlasının zararlı olduğu biliniyor ama dozunda kullanıldığında ise sağlık bakımından tam bir mucize niteliğinde. Keten bitkisinin anavatanı Türkiye’dir. Yani bu çok değerli bitki bakımından şanslı bir ülkeyiz. Ülkemiz dışında Suriye, Irak ve Mısır gibi ülkelerde doğal olarak yetişmektedir ama genel olarak Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bitkinin bileşiminde, sabit yağlar, protein, müshil etkisi yaratan maddeler, linamarin bulunur. Elde edilen keten yağının içeriğinde ise beziryağı ve oleum lini asitleri bulunur. Keten tohumu şifalı bitkiler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Çünkü kanser ve felç gibi önemli hastalıklarda ciddi oranda tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ilıman iklimi seven keten bitkisi, kireçli toprakları sever. Yaz aylarında toplanan meyvelerin tohumlarından elde edilen kısım ise şifa niyetine kullanılmaktadır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı doğru kaydırın.