Keten tohumu faydaları arasında en dikkat çekici olanı ise sağlıklı bir biçimde kilo vermenize yardımcı olması. Keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır? Keten tohumu faydaları neler? Keten tohumu ne işe yarar? Sizler için derledik. İşte detaylar haberimizde...

KETEN TOHUMU NEDİR?

Keten tohumu bitkisi genellikle Akdeniz ikliminde yani ılıman iklimde yetişen uzun boylu bir bitkidir. Dünyanın serin bölgelerinde yetiştirilen bir gıda ve lif mahsulüdür.  Gösterişli mavi çiçekleri vardır. Çiçeklerin içindeki tohumlarda yaklaşık 2-3 tane susama benzeyen taneler oluşur. Bunlar keten tohumudur. Keten tohumu Omega-3 açısından zengin tohumların başında gelir. Hayvansal kaynaklar dışında B12 vitaminine sahip olan en önemli bitkisel kaynaktır. Keten tohumu tohum halinde tüketilebildiği gibi öğütülmüş olarak keten tohumu yağı şeklinde de tüketilebilir. Kilo vermek isteyenlerin ve vejetaryen beslenenlerin özellikle sıklıkla tükettikleri keten tohumu, diyet lifleri, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri alfa linolenik asit bakımından da zengindir.
 
KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI NELER?
Keten Tohumu Kilo Verdiyor
Kilo kaybı için keten tohumu yağı kullanmanın çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? Diğer tüm fındık ve tohumlar gibi keten tohumu da 1 kg'lık 3g ile sağlıklı ve diyetsel yağlar açısından zengindir. Böylece gün boyunca sizi tam tutarak iştahınızı azaltmaya yardımcı olur. Daha fazla kalori yakan kas kütlesini oluşturmaya yardımcı olur. Yüksek lif içeriği sağlıklı sindirime yardımcı olur ve bu nedenle kilo kaybını tamamlar.
 
Kanser Önleyici
Çalışmalar, keten tohumu meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserine karşı koruma sağladığını göstermiştir. Keten tohumu, hormonlara duyarlı kanserlere karşı koruma sağlayan Liganlar içerir. Liganlar ayrıca, hormon metabolizmasında rol oynayan enzimleri de bloke eder ve tümör hücrelerinin büyümesini inhibe eder.
 
Kolesterol Düzeylerini Korur
Sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar açısından zengin bir diyet, vücudumuzdaki kolesterol seviyesini azaltmak için iyidir . Bununla birlikte, keten tohumu ilavesi de sağlıklı bir kalbin teşvik edilmesine yardımcı olur. Keten tohumu yağı içinde bulunan Omega-3, vücuttaki kötü kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olur.
Romatizmal hastalıkları önler. Keten tohumu yağı içindeki omega-3 yağ asitleri, romatizmal hastalıklarınızı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca şişliğin giderilmesine yardımcı olabilir. Asitlerin eklemlerdeki sertliği ve osteoartritli hastaların yürüyebilme hızını azaltmada yardımcı olabileceği bulunmuştur.
 
Bağırsak Ve Kolon Sağlığı İçin Önemli
Çalışmalar omega-3'lerin, özellikle kolon kanserinde kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediğini kanıtlamıştır. Böylece, keten tohumu yağı içindeki AHA içeriği, kolon kanseri gibi kolon bozukluklarının tedavisi için faydalı.
Kabızlık Sorununa Çözüm
Keten tohumu yüksek lif içeriği ile kabızlık için iyi bilinen bir çözüm iken, bunlardan elde edilen yağ da sağlıklı sindirimi teşvik eder ve kabızlıktan kaynaklanan rahatsızlıktan kurtulma sağlar. Keten tohumu yağı, kolon sağlığı için iyidir ve sert dışkıların azaltılmasında yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, folat, manganez, bakır, fosfor ve B6 vitamini açısından zengindir.
 
Keten Tohumu Yağı Nasıl kullanılır?
• Bir bardak meyve suyu ya da sabah erkenden aldığınız smoothie'ye bir yemek kaşığı keten tohumu yağı ekleyin. Meyve suları veya smoothies sevmiyorsanız, salata sosunuzla birlikte karıştırın.
• Ayrıca sabah erkenden bir kaşık dolusu keten tohumu yağı doğrudan alabilirsiniz. Keten tohumu yağı gıda ile birlikte karıştırılmasının vücudun yağı daha iyi emmesini sağladığı belirtilir.
 
Keten tohumu yağı safra kesesinin safra salgılamasını sağlayan bir lipiddir. Safra, bağırsaktaki yağların sindirimi ve emilmesi için çok önemli olan safra asidi içerir. Safra bağırsaklarımıza girdiğinde, safra kesesi uyarılır, böylece bir miktar safra bırakılır. Safra, dışkıyı yumuşatan ve dışkıyı kolondan hareket ettirerek hızlandıran doğal bir müshildir.
 
Saçlar İçin Keten Tohumu Yağı
Keten tohumu yağı, sağlıklı saçlar veren yağ asitleri, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Keten tohumu yağı düzenli olarak uygulanması saç büyümesini hızlandırır ve ek saç dökülmesini önler. Saç derisinde kepeklenmeyi ortadan kaldırır. Keten tohumu yağı ayrıca saçınızdaki nemi korur ve saçınızı parlak ve sağlıklı tutar.
Keten Tohumu Yağı Ne Kadar Kullanılır?
Günlük doz, bir ila iki çay kaşığı keten tohumu yağı ile sınırlandırılmalıdır.
Düzenli olarak yağı tüketmeden önce bir doktora danışılmalıdır. Özellikle çocuklar.
Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?
Akşam ve sabah olmak üzere bir çay kaşığı ile keten tohumunu bir kase kadar yoğurdun içine katarak tüketilebilir.
Akşam vakti yatmadan önce, mutlaka bir çay kaşığı keten tohumu çiğneyebilir ve üstüne bir bardak su içebilirsiniz
Öksürük problemi için pekmez ile karıştırıp tüketilebilir.
Nezle ve grip gibi sorunlara karşı, 1 çorba kaşığı keten tohumu ve 2 su bardağı kadar su ile kaynatıp süzdükten sonra içebilirsiniz. Ayrıca çayı kaynatırken bir süre buharını içinize çekebilirsiniz.
Öğütülmüş keten tohumu, toz halinde keten tohumu şeklinde ya da çekirdekli olarak bulabileceğiniz keten tohumunu tercih edebilirsiniz
Hava almayacak bir mekanda veya buzdolabında saklayabilirsiniz.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın