Ses havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Kulağımıza ulaşan ses dalgaları kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak isimlendirilen salyangoz şeklindeki yapıda bulunan tüy hücreleri tarafından algılanır. Tüy hücreleri ses dalgalarını sinir iletilerine dönüştürür. Bu sinyaller sinir hücreleri tarafından beyne iletilir ve böylece ses duyulmuş olur.

KENDİ SESİMİZİN BİZE TUHAF GELMESİNİN ASIL NEDENİ

Konuşurken kendi sesimizi duyduğumuzda, başkalarının duyduğu şekilde duymuyoruz. Başkaları konuşurken beynimiz havadaki ses titreşimlerini alır ve bunları kulaklarımızla duyduğumuz sesler haline getirir. Ama kendimiz konuşurken beynimize titreşimler farklı iki kaynaktan gelir; bir kaynak ağzımızdan çıkan ve bir diğeri de havada ilerleyen titreşimlerdir, diğer kaynak ise içimizdeki ses tellerinin titreşimidir.

SESİMİZİ BAŞKALARININ DUYDUĞU ŞEKİLDE DUYMUYORUZ!

Biz konuşurken kendi sesimiz sinüslerimizden, kafamızdaki boş alanlardan ve kulaklarımızdan geçtiği için, biz onu başka insanların duyduğu şekilde duymayız. Ancak, sesimizi bir kayıtta duyduğunuz zaman bu sesin tek kaynağı havadaki titreşimler olduğu için, kendi sesimizi dinlediğimizi unutur ve başkasını dinliyormuş gibi dinleriz. Böylece konuştuğumuzda aniden ortaya çıkan sesi garipseriz.