50 yaş üzerindeki her 2 kadından ve her 4 erkekten birinin yaşamları boyunca osteoporoz ile ilişkili kırık ile karşılaşma riskinin bulunduğu, yaşam süresinin uzamasına bağlı doğal kemik kaybı nedeniyle herkesin kemik erimesi riski altında bulunduğuna dikkat çekildi. Özellikle erken evrede teşhis konulduğunda önlemler ve tedavi ile ciddi başarı sağlanabildiği öne sürüldü.

GELİŞMİŞ CİHAZLARLA ERKEN TANI MÜMKÜN!

Bu dönemde kemik kaybı tespit edilirse önlem almak osteoporozu geciktirecek ve kırık riskini azaltacaktır. Genel olarak osteoporoz tanısı için kullanılan bazı cihazlar sayesinde kişinin kemik yoğunluğunu ölçerek kendi yaş grubuna göre ve genç yaş grubuna göre ne kadar kemik kaybı olduğunu ifade eder. Bu en temel ölçümdür.

UZMANLAR YENİLENEN TEKNOLOJİLER HAKKINDA KONUŞTU

Uzmanlar, erken tanıda gelişmiş cihazların insan hayatına kattığı yenilikleri vurguladı. Kemik erimesinin ilerleyici bir hastalık olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "Önlem alınmazsa, kemik erimesinin ileri safhalarında fazla baskı olmadan dahi kırıklarla karşılaşılabiliniyor. Kemik erimesiyle mücadele mümkün. Başarının en önemli şartı ise erken teşhis ederek hızla gerekli önlemleri uygulamaya başlamak. Özellikle erken evrede teşhis konulduğunda önlemler ve tedavi ile ciddi başarı sağlanabiliyor" dedi.