Saç dökülmesi sorunları ile özellikle de sonbbahar ve ilkbahar dönemlerinde milyonlarca kişi başetmektedir. Saç dökülmesinin sebebplerinin en başında mevsim değişiklikleri gelirken, saç dökülmesi tedavisi nelerdir şeklinde aramalar da milyonlar tarafında araştıılıyor. 

BAHAR MEVSİMİNE DİKKAT

ABD'li uzmanlar, saçlarımızın en çok yaz ve sonbahar aylarında döküldüğünü ortaya çıkardı. Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, Ocak 2004 ile Ekim 2016 tarihleri arasında Google üzerinden yapılan "saç dökülmesi" kelimelerini içeren aramaları inceledi. ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Hindistan, Güney Afrika ve Yeni Zelanda'daki kullanıcıların aramalarına göre, saç dökülmelerinin en çok yaz ve sonbahar aylarında yaşandığı kaydedildi.

ÇOK ÇEŞİTLİ DÖKÜLMELER VAR

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, saç dökülmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Saç dökülmelerinin farklı çeşitlerinin olduğunu belirten Aktekin, dökülme sebeplerinin kalıcı olup olmadığını, dökülmenin nasıl başlayıp nasıl ilerleme gösterdiğine göre ayrıldığını söyledi.Saç dökülmesinin erkeklerde androgenetik alopesi denilen ‘kelliğin’ en sık görülen şekil olduğunu belirten Aktekin, kadınları da ise özellikle menopozdan sonra bu durumun olduğunu ve ciddi psikososyal sorunlara yol açabileceğini söyledi.

YİRMİLİ YAŞLARDA BİLE GÖRÜLEBİLİR

Saç dökülmesinin kadınlarda daha çok endişe veren bir durum olduğunu belirten Aktekin, "Günde 80- 100 tele kadar dökülme normal kabul edilir ancak bunu saymak pratik olmadığı için elimizle bir tutam saç çektiğimizde 4-5 tel saç geliyorsa bu önemlidir. Ya da saçların ayrıldığı çizgi genişlemeye başladıysa veya saçlı derimiz görünür hale geldiyse, doktora gitmek gerekir. Saç dökülmesi saçların zamanla ve yaygın şekilde seyrelmesi şeklinde olabileceği gibi, saçkıran denilen saçlı deride yuvarlak-oval şekilli saçsız yamalar yapacak şekilde ve daha hızlı da olabilir. Kaş kirpikler ve vücut kılları da dökülebilir. Saçlı deri ön çizgisinin geriye çekilmesi ve tepe bölgesinde açılmayla karakterizedir. Burada genetik yatkınlık söz konusudur ailede varsa dihidrotestosteron hormonun da etkisiyle dökülme yirmili yaşlarda bile başlayabilir" diye konuştu.