Keçi Sütünde Kovid-19'a Karşı Etkili Protein Bulundu

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hakkında çeşitli çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Yeni yapılan bir çalışmada, keçi sütünün içerisinde koronavirüse karşı etkili olan bir protein bulundu.

Keçi Sütünde Kovid-19'a Karşı Etkili Protein Bulundu

Keçi Sütünde Kovid-19'a Karşı Etkili Protein Bulundu

Marmara Üniversitesi, öğretim üyeleri olan Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay, Prof. Dr. Göksel Şener ve Doç. Dr. Betül Okuyan, keçi sütünün içerisinde Kovid-19'a karşı etkili bir protein bulduğunu duyurdu.

ÇALIŞMA AVRUPA'DA YAYINLANDI

Üniversite yaptığı açıklamada, Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği Temel Tıp Bilimleri Bölümü Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akbay, Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener ve Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okuyan'ın keçi sütünün Kovid-19'a etkisi üzerine yürüttükleri çalışma Avrupa Farmakoloji Dergisinde (European Journal of Pharmacology) yayınlandı.

'İLAÇ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR'

Yayınlanan açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Akbay, 'Keçi sütü kaynaklı bir protein olan beta-laktoglubini belli enzimlerle muamele ettikten sonra ortaya çıkan 'biyoaktif peptit' dediğimiz parçaların koronavirüs üzerinde etkili olduğunu tespit ettik. Bilgisayar aracılı programlarla peptitlerin virüs üzerindeki bağlama noktalarının hepsiyle etkileşime girdiğini gözlemledik. Bu protein, reseptörleri kapatarak virüsün girişini önlemektedir. Koruyucu bir proteinin mevcudiyeti durumunda ilaç haline dönüştürülerek değerlendirilmesi gerekir. Proje, nazal sprey, maskelerin üzerine sıkılabilecek bir sprey ya da maskelerin arasına koyulabilecek bir materyal şeklinde kullanıma sunulabilir' dedi.

'KEÇİ SÜTÜ TÜKETİMİ İLE KARIŞTIRILMAMALI'

Proje bulgularının, keçi sütü tüketimi ile karıştırılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay, 'Keçi sütündeki biyoaktif peptitlerden keçi sütü içerek yarar sağlayamayız. Biz bu peptitleri keçi sütü kullanarak elde ediyoruz' diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR