Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı, toplumda birçok insanda yer alan bir problemdir. Hareketsizlik gün içerisindeki yoğun stres ve yorgunluk gibi sebeplerle oluşan sağlık problemidir. Peki bu problem nasıl geçer? İşte haberin detayları…

Kasık Ağrısı

Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı günlük yaşamda insanlar tarafından çok fazla hissedilmez ve bu yüzden tedavi açısından gerek duyulmaz. Fakat bu durum sonucunda ertelenen kasık ağrısı zamanla büyük bir probleme de dönüşebilir ya da altta yatan başka bir ağrının belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

KASIK AĞRISI NEDİR?

Kasık ağrısı kadınlarda üreme sistemlerindeki yumurtlama durumuyla ilgilidir. Yumurtalıkta yaşanılan bir kist ya da vajinal enfeksiyon veya idrar yolu ile birlikte gelen bu ağrı ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde böbrek taşı düşürme, testislerde bulunan hastalıklar ya da kas gerilmesi gibi çeşitli sağlık problemleri kas ağrısı olarak ortaya çıkabilmektedir.

KASIK AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

Kasık ağrısının birçok nedeni olabilmektedir. Cinsiyete ve yaşa göre nedenler değişebilmektedir. Spiral kullanımı, kasıkta bulunan fıtık, dış gebelik, bel fıtığı, stres, stres altında yine depresyon ve psikolojik hastalıklar, yumurtalıkta bulunan kistlerin patlaması veya burkulması, ağrıdan kısa bir zaman önce yapılan doğum veya sezeryan gibi nedenlerle kasık ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Kasık ağrısı yapılan gebelik testi, yapılan dışkı testi ve yine yapılan kemik yoğunluğu testi gibi çeşitli testlerle tanısı konulabilir. Yine bir doktor tarafından ağrının hasta tarafından anlatımı da dinlenir. Kasık ağrısına tedavi uygulanmadan önce ağrının olduğu yerde çeşitli testler fiziki olarak da yapılabilmektedir. Kasık ağrıları kadınların, adet dönemlerinde şiddetini arttıran bilmektedir.

KASIK AĞRISI NASIL GEÇER?

Kasık ağrısı nasıl geçer, kişide bulunan kasık ağrısı yaşa ve cinsiyete göre belirli testler sonucunda tanı konulması ile başlanır. Kasık ağrısında ilaç tedavisi de yapılabilmektedir. Çeşitli ağrı kesiciler ile ağrı azaltılır ya da tamamen kesilmesi ortadan kaldırılır. Kasıkta oluşan kaslardaki sertleşmeler var ise kremler kullanılır, kaslar gevşetilir.  Kadınların regl dönemi ya da yumurtlama günlerinde hormonal olarak gerçekleşen ağrılar için farklı bir tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Ancak vajina, rahim tüpleri enfeksiyonu gibi çeşitli yerlerdeki ağrılara göre o bölgeler tespit edilerek yapılacak tedavi de ona göre olmaktadır. Ancak psikolojikmen alınan antidepresan gibi çeşitli ilaçlar da kasık ağrılarında etkili olduğu görülmektedir. Çoğu uzmana göre antidepresan ilaçlarının kasık ağrılarında kullanımı tercih edilmektedir. Bazı kasık ağrılarında cerrahi müdahalelerde gerekli görülmektedir. Kişinin şiddetli ve ilerlemiş ağrısında oldukça nadir olarak görülen rahim ve yumurtalıkların alınması tercih edilir. Eklem ve kaslarda gerçekleşen ağrılarda daha çok ve ilaç tedavisinden önce fizik tedavi yapılır. Fizik tedavi uzmanları tarafından da oldukça faydalı görülmektedir. Yine kasık ağrılarına şiddetli ve bir şey oldukça rahatsız eden bir ağrı varsa iğne ile ilaçlarla rahatlatma ve ağrıyı dindirme tedavileri ardından ileriki süreçler için çeşitli kontroller altında tedaviler yapılmaktadır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR