Karın Ağrısı Şikâyetiyle Hastaneye Gitti Kanser Olduğunu Öğrendi

Karın ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran adamın Rektum kanseri olduğu ortaya çıktım. Hasta, Elazığ'da laparoskopik (kapalı) yöntemle ameliyata alınarak yeniden sağlığına kavuştu.

Karın Ağrısı Şikâyetiyle Hastaneye Gitti Kanser Olduğunu Öğrendi

Karın Ağrısı Şikâyetiyle Hastaneye Gitti Kanser Olduğunu Öğrendi

Diyarbakır’da yaşayan ve 3 çocuk babası 55 yaşındaki Mehmet Tantekin, 5 ay önce karın ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda rektum kanseri olduğunu öğrendi. Tedavi planlaması Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Böyük tarafından yapılan hastaya ameliyattan önce radyoterapi uygulandı. Daha sonra Prof. Dr. Böyük tarafından ameliyata alınan Tantekin'e laparoskopik cerrahi uygulandı. Hasta, kalın bağırsağında bulunan kanserli bölüm kapalı yöntemle alınarak sağlına kavuştu.

Rektum kanserinden dolayı tedavi planı oluşturduklarından bahseden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Böyük, ‘Ameliyat öncesinde hastaya radyoterapi verdik, ameliyata uygun hale geldikten sonra da laparoskopik cerrahi ile rektum kanseri ameliyatı yaptık. Halk arasında kapalı yöntem olarak bilinen laparoskopik yöntem ile yaptık. Teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle birlikte minimal invaziv cerrahi yöntemlerinin kullanımı giderek artıyor. Bu sürece paralel bir şekilde biz de tüm cerrahi girişimlerimizi ve ameliyatlarımızı en son güncel teknolojik yöntemlerle yapıyoruz’ şeklinde konuştu.

Tüm dünyada tedavi yöntemlerinin her geçen değişip gelişmeye başladığına değinen Prof. Dr. Böyük, ‘Bazı tedaviler daha ön plana çıkıyor. Günümüzde laparoskopik ve robotik yöntemlerin kullanımı giderek artıyor. Kolon (kalın bağırsak) ve rektum kanserlerinde laparoskopik yöntem altın standart hale gelmiştir. Ameliyat kesileri normal açık ameliyatlara göre çok küçük. Hastalar ameliyat sonrası daha az ağrı duyuyor. Hastanede kalış süreleri daha azalıyor ve günlük aktivitelerine daha erken dönüyorlar. Dolasıyla bu açıdan da laparoskopik yöntemler çok avantajlı’ dedi.

Şu anda sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyleyen Mehmet Tantekin, ‘Bir sıkıntı ve sorunum yok. Tedaviye 5 ay önce başlamıştım. Çok şükür iyiyim. Kapalı yöntem ile ameliyat oldum ve daha iyi oldu. Ameliyat sonrası sürecim çok rahat geçti’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR