Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron dünyanın birçok yerinde bulunan bir bitkidir. Haziran sonuna doğru çiçeklenmeye başlayan kantaron yağı, kurutularak kullanılır. Vücuttaki problemlere doğal şifa kaynağı olduğu söylenen bu bitkinin yaraları nelerdir? İşte detaylar...

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Aktarlarda bulabileceğiniz kantaron yağı vücut için oldukça faydalıdır. Hem içebileceğiniz hem de direk olarak vücudunuza uygulayabileceğiniz bu yağın faydalarını öğrendikten düzenli kullanıma özen göstereceğinize eminiz.

KANTARON YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Ciltte oluşabilecek yara ve izlerde birkaç damla kantaron yağı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu yağ cilt kırışıklıklara, oluşan lekelere, hücre yenilenmesine yardımcı olur.

İltihaplar yaşadığınız rahatsızlıkların bir numaralı sebebidir. Kantaron yağı iltihaplanmalara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle karalahana iltihaplanmalardan kaynaklı olan hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bununla beraber hücre yenileyici bir etkiye de sahip olan kantaron yağı onarıcı ve yenileyici özelliği sayesinde aşırı kuru ve çatlayan ciltlerde iyi bir nemlendirici görevi görür. Güneş yanıklarında da oldukça etkili olan kantaron yağı acıyı azaltarak rahatlama sağlar.

NASIL ELDE EDİLİR?

İlk olarak kantaron bitkisi, çiçeği ve sapıyla birlikte güzelce yıkanır ve kurutulur. Kuruyan bitki parçalara ayrılıp bir kavanozun içine konur. Kavanoz tamamen doldurulmalı fakat bitkilerin sıkışmamasına dikkat edilmelidir. Bitkiyi parçalara ayırırken makas ya da bıçak kullanmak yerine elinizle parçalara ayrılmalısınız.

Kavanoza konan kantaron bitkisinin üzerine saf zeytinyağı doldurun. Kavanozun ağız kısmına bir tül, tülbent ya da temiz ince bir bez yardımıyla kapatın. Bu aşamada kavanozun kapağını kapatmamalısınız. Sarı kantaron bitkisinin özünü zeytinyağına bırakabilmesi için 5 gün boyunca güneşte bekletilmesi gerekir.

5 gün sonra kavanozun kapağı kapatılarak hava ile teması engellenir. 40-45 gün kadar güneşte bekletilir. Bu süreçte sarı kantaron bitkisi zeytinyağı ile karışacağı için yağ kırmızı bir renk alır. Ara sıra kavanozu ters düz ederek karışımı karıştırmanız gereklidir. Sürenin sonunda, kırmızı renge bürünen yağ süzülerek koyu renkli bir şişeye koyun ve güneş almayan bir ortamda saklayın. Evde hazırlandığı ve katkı maddesi bulunmadığı için kullanım süresi de uzun olacaktır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR