Uzmanlar, kansızlık ve kansızlığın bir sonucu olarak demir eksikliğinin genellikle çocukların zihinsel gelişimi üzerinde çok fazla etkili olduğu yönünde hemfikir olduklarını ifade ediyorlar. Besinlerden sağlanan demirin emilimi için C vitaminin şart olduğunu belirten uzmanlar, meyve suyu içmenin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Hayat kaynağı olan kanın azalmasıyla meydana gelen kansızlık ve onun sonucu olarak demir eksikliği yaşam kalitesini düşürüyoır. Demir eksikliğinin özellikle çocukların zihinsel gelişimi üzerinde önemli bir rolü olduğunu ifade eden uzmanlar, besinlerden alınan demirin emilimini arttırmak için meyve suyu tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kansızlık, kandaki hemoglobin miktarının azalması olarak tanımlanır. Bu da demir eksikliğine neden olur" diyen Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, demir yetersizliğinin genellikle büyümenin çok hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde meydana geldiğine dikkat çekti.

Demirin hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde olduğunu söyleyen Prof. Dr. İnanç, "Ancak besinlerdeki demirin tamamı vücutta emilemez. Aldığımız demirin yararlı olabilmesi için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmeliyiz. Örneğin yemekle alınan 500 miligram C vitamini demirin emilimini 6 kat artırır. Bu nedenle vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynaktır. Özellikle C vitamini içeren portakal suyu, ananas suyu ve greyfurt suyu gibi meyve sularının yüksek miktarda protein ve demir içeren bir öğünle birlikte tüketilmesi demir emilimini artırır. Kansızlıktan korunmak ve kansızlık oluştuktan sonra daha etkin ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmek için her yaş grubunda vitamin kaynağı olan meyve suyu tüketimine özen gösterilmelidir” dedi.