20 Ağustos 2019
  • Istanbul 24°
  • Ankara 20°
  • Izmir 26°
İmsak 04:35
Güneş 06:10
Öğle 13:13
İkindi 17:00
Akşam 20:06
Yatsı 21:35
BIST95.286
Dolar5,6672
Euro6,2826
Altın272,65

Kansere İyi Gelen Ökse Otunun Faydaları

Yüzyıllardır çeşitli hastalıklara şifa olarak tüketilen ökse otu, çökem otu olarak da biliniyor. Vücuda birçok faydası olan ökse otunun, kanser ilaçlarında bile kullanılıyor. Türkiye Bulgaristan ve Arnavutluk'ta yetişen çökem otunun iyi geldiği hastalıklara siz de çok şaşıracaksınız. Peki nedir bu faydaları?

Yüzyıllardır çeşitli hastalıklara şifa olarak tüketilen ökse otu, çökem otu olarak da biliniyor. Vücuda birçok faydası olan ökse otunun, kanser ilaçlarında bile kullanılıyor. Türkiye Bulgaristan ve Arnavutluk'ta yetişen çökem otunun iyi geldiği hastalıklara siz de çok şaşıracaksınız. Peki nedir bu faydaları? İşte detaylar...

İşte ökse otunun faydaları;

- İçerdiği ferahlatıcı ve anti bakteriyel maddeler sayesinde boğazdaki enfeksiyona neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltır.

- Ökse otu, hem sıvı kaybını önler hem de bağırsaklarda ishale neden olmuş hücrelerin sayısını azaltır.

- Ökse otunun kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ve kötü huylu tümörlerin küçülmesini sağladığı gözlemlenmiştir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanım açısından çökem otu, en sık şekilde çayı yapılarak tüketilir. Çiğ olarak tüketilmesi nöbetlere neden olduğundan uzmanlar tarafından önerilmeyen bir yöntemdir. En uygun kullanım şekli, kurutulmuş şekilde alınan çökem otunu kaynar su içerisinde bekletip, süzdükten sonra çayını içmektir. Çökem otunun yaprak ve sap kısmı tüketilebilir nacak meyveleri zehirlidir ve ağız yoluyla tüketilmesi halinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri