Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Kan Yapıcı Besinler Nelerdir?

Kansızlık genellikle kan üretiminde rol oynayan demir minerali, B9 ve B12 vitaminlerinin eksikliğinden dolayı meydana gelir.Peki, kan yapıcı besinler neler? Kazsızlığın belirtileri neler? İşte tüm soruların cevapları haberimizde...

Kan Yapıcı Besinler Nelerdir?

Kansızlık genellikle kan üretiminde rol oynayan demir minerali, B9 ve B12 vitaminlerinin eksikliğinden dolayı meydana gelir.Peki, kan yapıcı besinler neler? Kazsızlığın belirtileri neler? İşte tüm soruların cevapları haberimizde...

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ NELER?

Yorgunluk, bitkinlik, çabuk yorulma, ellerde soğukluk, üşüme, iştahın kapanması, kilo kaybı, uykuya eğilim, konsantrasyon güçlüğü, baş dönmesi, baş ağrısı, saçların dökülmesi, dudak kenarında çatlamalar oluşması, nefes darlığı, çarpıntı gibi belirtilere yol açar.

Demir eksikliği kadınlarda daha çok görülür.

B9 vitamini eksikliği taze yeşil sebze tüketmeyen ve fazla alkol alanlarda ortaya çıkmaktadır.

B12  eksikliği ise kırmızı et yemeyen kişilerde olur. B12 vitamini mideden emildiği için bazı mide hastalıkları bu vitaminin eksikliğine yol açabilirler.

Demir Bakımından Zengin Besinler; Kırmızı et, karaciger, dalak, tahin, pekmez, pazı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, kuru kayısı, balık, tavuk, elma, portakal, yumurta, kuru baklagiller.

B9 (Folik asit) İçeren Besinler; Karaciğer, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, fındık, ceviz, turunçgiller.

B12 İçeren Besinler; Karaciğer, et, yumurta, süt, peynir, somon, ton balığı, kabuklu deniz ürünleri.

KAN YAPICI BESİNLER NELER?

• Köri tozu, demir bakımından zengindir. Yalnız dikkat edilmesi gerekir, çünkü  köri tozunun kullanıldığı sayısız yemek tarifi vardır ve aslında körinin ne kadar demir içerdiğini belirlemek zordur, ama genellikle 100 gr.ın 50-60 mg demir içerdiği var sayılmaktadır.

• Yeşil yiyecek ve içecekler de anemi hastaları için oldukça gereklidir. Folik asit içerirler; ve özellikle su teresi, karahindiba ve lahana ailesinden brüksel lahanası gibi sebzeler demir açısından zengindir.

• Pancar yaprakları ve ıspanakta da demir olduğu halde,  bedenin minerallerden yararlanmasına engel olan oksalik asit de içerirler . Bu yüzden bu sebzeler idareli tüketilmelidir. C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek,  sebzelerde bulunan demirin emilimine önemli ölçüde yardımcı olur.

• Karahindiba kökü demir içeriğiyle kansızlık sorunu olanlar için yararlı olabilir.

• Kansızılığa yararlı diğer sebzeler arasında, maydanoz, yeşil biber, havuç, kara lahana ve kuşkonmaz sayılabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın

 

 


[N-#74318]
[G-#17303]
[G-#15235]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR