Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı, heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketiminin sonucu olarak çıkabileceği gibi kalp ritim bozukluğu (aritmi) belirtisi de olabilir. Kalp çarpıntısının hangi durumda tehlikeli olduğunu içeriğimizde sizin için bir araya getirdik.

Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kalp atışınızın, normalden daha hızlı veya rahatsız edici bir şekilde hissedildiği anda ‘’kalp çarpıntım var’’ diyebilirsiniz. Kalp hızının üst sınır olan 100’den 140 üstü değerlere çıkması olarak görülen kalp çarpıntısında (taşikardi) en kısa zamanda uzman doktora gitmelisiniz.

KALP ÇARPINTISI NEDEN OLUR?  

Kalp hızının 140 üstü değerlere çıkması olarak görülen kalp çarpıntısının sebeplerinin doğru tespiti için EKO testi, tiroid testlerinin yapılması ve kan testleriyle kansızlık olup olmadığının araştırılması şarttır.

Bu testlerle kalp çarpıntısının heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketimi nedenli fizyolojik (sinus taşikardi) ya da kalp ritim bozukluğu (aritmik taşikardi) olup olmadığı anlaşılabilir. Kalp çarpıntısının niteliğinin tespitinde, çarpıntı sırasında, 12 derivasyon elektrokardiyografi (EKG) yönteminin kullanılmasının önemi oldukça büyük. Kalp ritim bozukluğu (aritmik taşikardi) tespit edildiğinde ileri tedavi için kalbin elektriksel aktivitelerinin kontrol edildiği elektrofizyolojik çalışmanın yapılması da önemli. İleri tedavide söz konusu kalp çarpıntısı (aritmik taşikardi) laboratuvar ortamında oluşturulmalı ve nereden kaynaklandığı, nasıl bir etkiyle ortaya çıktığı muhakkak anlaşılmalıdır.


Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR