Kalçalar yapıları itibariyle sağlığımız hakkında bir çok ipucuı vermektedir. Kalçalar genellikle yağlardan ve kas dokularından meydana gelmektektedir. Bu yüzden kemik sağlığımız hakkında bazı bilgiler veren bu unsurları birlikte inceleyelim:

KARE BİÇİMLİ KALÇA

Düz ve yassı görünen kalçalar doğal görünürler fakat kolayca . Kare biçimli bir kalça aynı zamanda vücudun alt tarafındaki yağın eşit biçimde dağıtıldığının da göstergesidir.

Yağın eşit dağıtılması kalp sağlığı için oldukça olumlu bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

TERS V BİÇİMLİ KALÇA

İleri yaşlardaki kadınlarda görülen bu şeklin sebebi vücuttaki östrojen seviyesinin azalmasıdır. Östrojen hormonu azaldıkça popolardaki sarkma eğilimi artar. Yaş ilerledikçe, kalçada depolanan yağlar yukarı doğru çıkarak karında ve orta bölgede depolanmaya başlar. Bu noktada yağlar karaciğer gibi hayati organlara yaklaşır ,ilerleyen zamanlarda ise karaciğer hastalıkları görülebilir.

A BİÇİMLİ KALÇA

Kalçada bulunan yağ dokusunun aşağıda yer almasıyla oluşan bir biçimidir. Yaşınız ilerledikçe, kalçalarınızın üst kısmında depolanan bu yağ zamanla orta kısımlara doğru kayma gösterecektir. Diyet ve spor yaparak bu yağlardan her zaman kurtulabilirsiniz.