Uzmanlar, her gün bir avuç kaju tüketmenin faydalarını tek tek sıraladı. Her gün bir avuç kaju tüketmek, yakalandığınız hastalıktan kurtarabilir ve vücudunuzu korumaya yardımcı olur. İşte kaju'nun bilinmeyen diğer faydaları...

KAJU'NUN BİLİNMEYEN FAYDALARI

Kaju içerisinde bulundurduğu; selenyum, magnezyum, potasyum, çinko, bakır ve demir gibi önemli maddeler sayesinde sağlığımız için çok faydalıdır.

Günde bir avuç kaju tüketmek, hem günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayabilir hem de bir çok hastalıktan korumaya yardımcı olur.

Kaju, yüksek oranda triptofan içerdiğinden çocukların büyümesi ve gelişmesi, ruh hali için büyük önem taşır. Aynı zamanda depresyona ve strese de yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre, bir avuç kaju antidepresan ilaç kadar etkili olduğu sonucu ortaya çıktı. Kaju fıstığı, kötü kolesterolü düşmesine yardımcı olurken bir yandan da iyi kolesterolü de arttırmayı sağlar.

KURUYEMİŞ TÜKETMENİN FAYDALARI

Kanser riskini azaltmasının yanında yapılan son bir araştırmaya göre bu kuruyemişlerden fındık ve fıstığı her gün tükettiğiniz takdirde ömür uzattığı belirtildi. Vücudumuzda lif ve mineral kayıpları yaşamaktayız. Bu kayıpları önlemek için ise besinlerden yardım almamız gerekir. Bu lifler, vitaminler ve mineraller açısından zengin maddeler kuruyemişlerin içeriğinde fazlaca bulunmaktadır. Uzmanlar özellikle bu maddeleri vücudumuzun gün içerisinde harcandığını belirterek özellikle kayıs, ceviz, hurma ve bademin ramazan sofralarından eksik olmaması yönünde tavsiyelerde bulunuyorlar.

Araştırmadan çıkan sonuçta; her gün 1 porsiyon et yerine 1 avuç fındık-fıstık tüketmenin erken yaşta ölüm riskini yüzde 17 azalttığını gösterdi. Buna, etteki sağlıksız yağlar yerine kuru yemişlerdeki sağlıklı yağları tüketmenin sebep olduğu ifade edildi. İçeriğindeki lif oranı fazla olan, vitamince zengin ve yüksek mineralli olması sebebiyle bu faydaları barındıran kuruyemiş ve kuru meyve yiyecekleri ramazan ayında en sağlıklı atıştırmalık olması yönüyle öne çıkmakta. Bu besinler tüm bunların yanı sıra bağışıklık sistemimizi güçlendirerek metabolizmamızın doğru çalışmasına yarar sağlamaktadır. Bu sayede sağlıklı bir zayıflama programına da adım atmış olacaksınız.