Kahve Zayıflamada Etkili mi?

Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahvenin zararından çok faydası olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, günlük tüketiminin faydası üzerinde etkili olduğunu belirterek, 2-3 fincanı aşmamak gerektiğini açıkladı.

Kahve Zayıflamada Etkili mi?

Kahve Zayıflamada Etkili mi?

İçeriğinde, 1000’den fazla biyoaktif bileşik bulunduran kahve, karmaşık bir bileşiktir. Bunlardan sağlık üzerine etkili olanların kafein, diterpen alkoller ve klorojenik asit olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, ‘Kardiyovasküler hastalıklar, kanser, diyabet, hipertansiyon, aritmi ve osteoporoz üzerinde etkili olduğu ve bazen de çelişkili çalışmalar mevcut. Kafein miktarı kahvenin türüne, kavrulma derecesi ve pişirme yöntemine göre farklılık gösterir. Hatta aynı standartlarda hazırlanan kahveler arasında da kafein miktarlarının farklı olabildiği görülmüş. Ortalama miktarlar verecek olursak 100-150 ml kahvenin ortalama 100 mg kafein içerdiği düşünülebilir’ dedi.

GÜNLÜK 2-3 FİNCANDAN FAZLA KAHVE TÜKETİLMEMELİ

Kahvenin içeriğinde kafeinin yanı sıra antibakteriyel, kan şekeri dengeleyici, kan yağları düzenleyici etkilerinin bulunduğunu hatırlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, ‘Bu faydalı etkileri günlük 2-3 fincanı aşmamak üzere tespit edilmiş. Daha fazlası için zararlı etkilerini görebiliyoruz. Örneğin günlük 750 mg’dan fazla tüketilen kafein miktarı, kalsiyum ve magnezyum artışını arttırabiliyor. Bu da kemik sağlığı üzerinde olumsuz etki yapıyor. Hamilelik döneminde de kahve tüketimi günde 1-2 fincan olarak sınırlandırılmalı. Yine fazla miktarda kafein, uykusuzluk ve anksiyeteye sebep olabiliyor’ şeklinde uyarıda bulundu.

FAZLA KAHVE KALP-DAMAR HASTALIĞI RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Kahve tüketiminin 4 bardak üzerine çıkıldığında kalp damar hastalıkları riskini arttırdığını vurgulayan Tuba Örnek, ‘Tansiyon konusunda ise tam bir sonuca ulaşılamamış. Bazı çalışmalar hafif bir yüksekliğe sebep olduğunu gösterirken, bazı çalışmalarda düşürdüğü bile tespit edilmiş. Kahvenin antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı koruyu etkisi görüldüğü gibi; etkisiz olduğunu savunan deneyler de mevcut. Aynı durum diyabet ve osteoporoz için de geçerli. Bu konular henüz netlik kazanmadı’ dedi.

KARARINDA TÜKETİLEN KAHVE ALZHEİMER HASTALIĞINDAN KORUYOR

Günlük 2-3 fincan kahve tüketimi bunama, Alzheimer gibi ileri yaş hastalıklarından korunmada etkili olduğunu söyleyen Örnek, Parkinson ve depresyon ile ilgili de olumlu ilişkileri olduğunu belirtti.

KAHVE ZAYIFLAMADA ETKİLİ Mİ?

Aynı zamanda yapılan yeni bir çalışmaya göre kahvenin içerisine eklenen az miktardaki doğal balın, antioksidan etkisini önemli ölçüde arttırdığının altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, kahvenin zayıflama üzerindeki etkilerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

‘Kahvenin kilo verme sürecinde metabolizmayı hızlandırmada etkisi var. Ancak hiçbir yiyecek veya içeceğin zayıflamada mucize olmadığı gibi kahvenin de mucizevi etkisi yok. Fakat destek olabildiğini görüyoruz. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) yürüttüğü Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması anketinde, günlük kahve tüketimi ve vücut yağ oranı arasındaki ilişkiyi inceledi. Günde 2-3 fincan kahve içenlerde, içmeyenlere göre yaklaşık yüzde 3 daha az karın bölgesi yağlanması görüldü. Buna, kafein dışındaki diğer biyoaktif bileşenlerin de sebep olabileceği belirtildi. Tüm bu bulgular, kahvenin filtre, suda kaynamış ve bunun gibi çeşitli şekilleriyle yapılan çalışmaların sonuçlarıdır. Yani kremalı ve şeker eklenmiş kahvelerin sağlık için anlamlı olmadığını artık biliyoruz.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR