Uzmanlar, herkesin severek tükettiği kahve hakkında çarpıcı uyarılarda bulundu. İşte aşırı kahve tüketiminin zararları...

AŞIRI KAHVE TÜKETİMİNİN ZARARLARI

Günde dört veya beş bardak kahve içenler üzerinde, Edinburgh Üniversitesinin yaptığı araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde ise, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği izlendi.

Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına sebep olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini etkiliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor.

Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğu görüşündeler.

Kahve uzun yıllardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında geliyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırma sonuçlarında görülüyor.

Kahvenin içerisinde bulunan kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini önlüyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına sebep oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor.

Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkiliyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz olarak etkiliyor.