Çoğumuz gece geç saatlerde kahve tüketmeyiz çünkü uykumuzun kaçacağını ve bir daha uyuyamayacağımızı biliriz. Çoğunlukla da bu uyutmama özelliğiyle kahveyi bilinçli olarak kullanırız. Kahve uykuyu büyük ölçüde kaçırdığından gece saatlerinde içmekten kaçınırız. Bunun yanında kahvenin neden uykumuzu kaçırdığını hiç sorgulamayız. Kahve neden uykumuzu kaçırır? Neden uykumuzu getirmeyip bunun yanında nasıl bu kadar enerji verdiğini açıklıyoruz.
Uzmanlara göre kahvenin etkileri arasında sadece uyku kaçırma özelliği bulunmamaktadır.

Kahvenin metabolizmayı uyarıcı etkisinin yanı sıra vücudumuzu uyarıcı etkilere de sahip olduğu ortaya çıktı.Uzmanların yaptığı araştırmalara istinaden kahve içeriğinde bolca kafein maddesi bulunmaktadır.Yani yatağa gitmeden önce içilen kahve, uyku hormonunun üretimini geciktiriyor ve uyumanızı engelliyor.

Kahve, içen kişiye zindelik verir, günlük rutininde daha hızlı olmasını ve enerjisini arttırmaya yardımcı olur. Geç saatte kahve içmenin uyku kaçırdığı ve eğer düzgün bir uyku uyumak istiyorsanız içmemeniz gerektiği uzmanlar tarafından kahveyle ilgili yapılan en önemli uyarıdır. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin uyarıcı ve enerji verici etkisinden dolayı, uykunuzu kaçırıp sizi huzursuz edebilir.