Hangi yaş grubunda olunursa olsun herkes mutlaka kan grubu ve Hepatit testlerini yaptırmalı. Ülkemizde ciddi bir sorun halini alan Hepatit B ve C hastalıklarını birçok kişi taşıdığından habersiz. Bu sebeple hem bulaştırmaya hem de kendine zarar vermeye elverişli konuma gelmekte. Bu hastalıkların kesin bir tedavisi olmamakla birlikte sadece Hepatit B’den aşı ile korunmak mümkün. Eğer 40 yaşının altındaysanız ve herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız her ay adet bitimi döneminde elinizle doğru hareketler uygulayarak memenizi muayene etmelisiniz. Ayrıca 3 yılda bir doktor muayenesi ile çok daha gerçekçi sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

VAJİNAL SMEAR TESTİ

18 yaşını aşmış ve aktif bir cinsel hayata sahip her kadın yılda bir kez mutlaka pap-smear testi yaptırmalı. Bu test ile birlikte son dönemlerde jinekolojik kanserler arasında en yaygın olan rahim ağzı kanserleri de çok erken safhalarda teşhis edilebiliyor.

GASTROKOPİ VE KOLONOSKOPİ

Mide ve bağırsak sistemi vücuttaki hayati organların başında gelir. 40 yaşından itibaren 40 yaşına kadar her 5 yılda bir, 50 yaşından sonra ise her 3 yılda bir düzenli olarak gastrokobi ve kolonoskopi sağlık testleri yaptırılmaları gerekmektedir.

MAMOGRAFİ

Ailesinde meme kanderi bulunan kişilerde 35 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaya başlanan meme muayenesi 40 yaşından itibaren mamografi ile devam ettirilir. 

KEMİK ÖLÇÜMÜ

Menopoza girene kadar en az 1 kez, menopoza girdikten sonra ise mutlaka ölçülmesi gereken kemik yoğunluğu, özellikle menopozdan sonraki ilk 5 yıl içinde fazla erimeye uğrar. Bu süreç içerisinde düzenli olarak kemik ölçümünün yapılması kadın sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.