Kadınlarda ortaya çıkan ve bir çok sebepten dolayı ilerleyen ve kronikleşen baş ağrılarının sebebi vücuttaki kan hacmi ve kalp atış hızının artması veya tansiyonun düşmesidir. Bu unsurlar bir araya geldiğinde baş dönmesine yol açabilir veya hamile bir kadın hızla ayağa kalktığında, birkaç saat bir şey yemeyip içmediğinde baş dönmesi görülme ihtimalini artırabilirler.

Hamileyken baş dönmesinin sebepleri arasında ayrıca kanda demir düzeyinin düşük olması, çok sıcaklamak, veya sırt üstü yatmak sonucunda kan dolaşımının engellenmesi bulunur.

Menopoz sırasında baş dönmesi nadiren kalp hastalığı veya kan dolaşımının kötüleşmesi gibi ciddi bir şeye işaret etse de çeşitli farklı sebepleri olabilir. Sıcak basmaları, endişe, migren ve iç kulak problemleri menopozda baş dönmesi görülmesine yol açabilir. Kadınlarda görülen menopoz gibi sinir sistemini etkileyen bazı kimyasallarda değişikliğe yol açabilir. Bu değişiklikler ve dengesizlikler baş dönmesinin sebeplerinden olabilirler. Bu baş dönmelerinin geçirilebilmesi adına da kan dolaşımınızın düzgün çalışabilmesi için düzenli egzersiz programları yapmak oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır.