Her iki kadından birinde görülen çikolata kisti zor teşhis edilen ve tedavisi de bir o kadar zorlu olan bir rahatsızlıktır. Teşhisin gecikmesi de tedavinin uzun yıllar sürmesine yol açıyor. İyi huylu olmasına rağmen kötü davranışları olan bir hastalık çikolata kisti. Yol açtığı şikayetleri çeken kadar yakınları da çok iyi biliyor. Bu sinsi hastalık, tek başına bel ağrısıyla kendini gösterebildiği gibi, sürekli yorgunluk, gaz ve şişkinlik, idrarda yanma, şiddetli adet sancıları hatta depresyon gibi birbirinden çok farklı maskelere de bürünebiliyor.

Bu hastalığın en erken belirtilerinden biri olan ve bel, sırt ile karın bölgesinde görülen ağrılar olarak bilinmektedir. Özellikle bu bölgelerde görülen şiddetli ağrılar varsa mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi yöntemi belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Özellikle çikolata kistinin ilerleyen safhalarında kadınlar idrarlarını tutamamaktan ve o bölgenin yandığından şikayet etmektedir. Bununla ilgili araştırmalar sonucunda da o bölgedeki idrar tutulması sebebiyle kadınların idrar kaçırma problemlerinin tetiklenerek bu durum hastalığın daha ileri düzeylerde seyretmesine sebebiyet veriyor.