20 Temmuz 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 19°
  • Izmir 25°
İmsak 03:50
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:23
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

Kadınlarda 30 Yaş Sonrası Gözlenen Değişimler!

30’lu yaşlar kadınlar için bambaşka bir dünyanın kapılarının aralandığı yaş aralığıdır. 20 ‘li yaşlardaki heyecanlarından arınan kadınlar, yere daha sağlam adımlarla basarak gelecek adına ciddi kararlar almaya başlarlar.

Kadınlarda 30 Yaş Sonrası Gözlenen Değişimler!

Tüm yaş değişimleri kendi içinde büyük mutluluklar ve buhranlar içerse de özellikle 30 Yaş Sonrası, kadının kendini fark etmesi ve fark ettirmesi bakımından çok önemlidir. Metabolizma hızının 30’lu yaşlardan itibaren yavaşladığı bilinmektedir. Bu sebeple 30’lu yaşlara ulaşmış kadınların kilo kontrolünü sağlamak adına kendilerine çok daha büyük özen göstermeleri gerekiyor. Düzenli egzersiz ve beslenme programı ile kadınlar metabolizmalarının yavaşladığı bu yaşları kilo almadan sağlıklı bir şekilde atlatmayı başarabilirler.

DEPRESYON ORTAYA ÇIKAR

30 yaşına gelmiş bir kadın artık sadece etrafını değil, kendi hayatını ve yaşadıklarını da sorgulamaya başlayacaktır. Bu sorgulama esnasında evlenmesi, evlenmemesi, işi, hayatı, kazancı kısacası her şeyiyle derin bir buhran içine düşebilen kadın, kendini yalnız, güçsüz ya da çaresiz hissedebilir. Böyle bir durumda eğer bu depresyon ileri bir boyuta ulaşırsa mutlaka bu konuda bir uzmandan yardım alması gerekir.

DOĞURGANLIK AZALIYOR

Birçok kadın için 30’lu yaşlar bu sebeple çok önemlidir. Aile ve yuva kurmak isteyen kadınlar 30’lu yaşlara kadar evlenmeseler de bu süreden sonra doğurganlıklarının azalacağı endişesi ile evlenme sürecine girebilirler. Hormonların da zamanla yavaşlaması kadınlardaki dinginliğin yanı sıra endişeleri de ortaya çıkarması açısından önemlidir.

VÜCUT ESKİ ENERJİSİNİ YİTİRİR

20’li yaşların enerjik dönemleri düşünüldüğünde 30’lu yaşların yorgun halleri çok daha fazla dikkati çekiyor. Saatlerce dans edip, hiç oturmadan ya da uyunmadan geçirilen günler yerine en ufak bir boşlukta şurada biraz uzanıp dinlensem düşüncesine bırakmaya başlar. Kadınlar işte en çok böyle zamanlarda yaşlandıklarını düşünerek telaşa kapılmaya başlarlar.

YENİ İNSANLARIN HAYATINIZA GİRMESİNİ İSTEMEZSİNİZ

20’li yaşlarda herkesi seviyor ve herkesle sohbet ediyor olabilirsiniz. Oysa 30’lu yaşlar hayatınızdaki kemik kadronun oluştuğu yaşlardır. Bu yaşlarda kadınlar hayatlarındaki esas insan seçimini tamamlamış, yollarına bu insanlarla devam etme kararı almışlardır. 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri