Kabızlığa İyi Gelecek Yiyecekler

Yanlış beslenme sonucunda yaşanan vücuttan atılması gereken atıkların olması gereken doğal süreçte olmaması ve sorun yaratması durumudur.

Kabızlığa İyi Gelecek Yiyecekler

Kabızlığın geçmesini sağlamak için genellikle lifli gıdalar ve Omega barındıran zengin yağlar tüketmek faydalı olacaktır. Ağır yağlı yiyecekler bağırsak hareketlerini yavaşlatır bu durum da kabızlığa neden olabilir.

Gıda tüketimi kadar su tüketimi de kabızlığı etkilemektedir, günlük yeterince su içmemekte kabızlığa neden olabilmektedir.

Neler Yapmalıyız

Özellikle su tüketimine dikkat edilmelidir. Su bağırsakları çalıştırarak dışkının yumuşaması konusunda oldukça faydalı olacaktır. Suyu direkt olarak tüketmek ayrıca önemlidir, suyu çay kahve gibi yan ürünlerle almak değil direkt içmek daha çok etkili olmaktadır.

Bazı durumlarda erik ve üzüm suyu içmek de bağırsakların yumuşatılmasını sağlayabilir. Ayrıca besin lifi içermesi bakımından bu meyveleri kurutulmuş şekilde tüketmekte kabızlığa iyi gelmektedir, Besin lifi barındırması bakımından zengin olan baklagiller ve fasulye gibi bitkiler de kabızlık sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Bazı sebzelerde kabızlık probleminin çözülmesine yardımcı olmaktadır. Bunlar; Tatlı patates, lahana, enginar, havuç

Kabızlığa Hangi yiyecekler iyi gelir?

Kabızlık problemi için tahıl tüketmek de oldukça faydalıdır. Yulaf kepeği, mısır unu, kepekli tahıllar, buğday, yağsız ve tuzsuz patlamış mısır, çavdar gibi yiyecekler kabızlık için yararlı olabilmektedir.

Kabızlık ve Sindirime Faydalı Lif İçeren Yiyecekler

Bunları şu şekilde sayabiliriz; Elma, armut, incir, erik, kayısı, patates, şeftali, brokoli, lahana, böğürtlen, enginar, badem, nohut, fıstık, yulaf, barbunya, arpa, kuru kayısı, kuru erik, keten tohumu, havuç, ıspanak, pazı, ananas, ahududu, kuşkonmaz, esmer pirinç, kepekli ekmek, yeşil fasulye, darı, yulaf.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekleri tüketmek ne kadar önemli ile kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerde de dikkatli olunması gerekmektedir. Gıdalar ile kabızlık probleminizi çözemiyorsanız doktorunuza görünmeniz iyi olacaktır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR