Kabak Çekirdeğinin 5 Faydası

Kabak çekirdeği, ülkemizde tercih edilen en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Kabak çekirdeğini günde sadece bir avuç tüketmek bile vücuda oldukça faydalı. Peki kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? İşte kabak çekirdeğinin 5 faydası…

Kabak Çekirdeğinin 5 Faydası

Kabak Çekirdeğinin 5 Faydası

Sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alan kabak çekirdeği, düzenli olarak tüketilebilir. Bir avucu bile magnezyum ve çinko ihtiyacını neredeyse tamamen karşılıyor. İşte kabak çekirdeğinin faydaları...

TAM ANLAMIYLA ANTİOKSİDAN

Kabak çekirdeğinin içinde karotenoidler ve E vitamini gibi antioksidanlar vardır. İçerdiği antioksidanlar iltihaplanmayı azaltabilmektedir ve hücreleri koruyabilmektedir. Bu sebeple antioksidanlar bakımından zengin gıdalar tüketmek birçok hastalığa karşı korunmaya destek sağlar. Özetle kabak çekirdeği, hastalıklara karşı korunmaya ve iltihabı düşürmeye yardımcı olur.

MESANE SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Kabak çekirdeği, büyüyen prostat bezine, idrar yapma sorunlarına neden olan, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) belirtilerini hafifletmeye destek olur. İnsanlarda gerçekleştirilen bazı araştırmalar, kabak çekirdeği yemenin BPH ile ilişkili bulguları düşürdüğü tespit edildi. Aşırı aktif mesanesi olan 45 kadın ve erkekte gerçekleştirilen bir araştırmada, 10 gram kabak çekirdeği ekstresinin günlük idrar fonksiyonunu iyileştirdiği gözlemlendi. Kabak çekirdeği benign prostat büyümesini ve aşırı aktif mesane bulgularını azaltmaya yardım edebilmektedir.

KALP KRİZİNİ ÖNLER

Kabak çekirdeğinin içindeki besinler, kan basıncını azaltarak ve iyi kolesterolü yükselterek kalbinizin sağlıklı kalmasına da destek olur.

DİYABETİ ENGELLER

Tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini düşürmeye yardım eder.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR