Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Kimlere Yapılır?

Jinekomasti nedir? Jinekomasti kimlere yapılır? Erkekler neden jinekomasti yaptırır? Erkek memesinin kadın memesi şeklinde büyümesi normal midir? Jinekomastide genel anestezi yapılır mı? İşte merak ettiğiniz herşeyi sizin için derledik.

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Kimlere Yapılır?

Jinekomasti'ye bazı hormonal bazı bozuklukların, akciğer ve göğüs kanserleri ile ilgili kullanılan bazı ilaçların neden olduğu bilinse de, çoğunlukla herhangi bir ciddi sağlık sorunundan kaynaklandığı söylenemez. Aslında sebebi nadiren tespit edilir. Jinekomasti operasyonunun amacı aşırı büyük göğüslere sahip olup bundan rahatsızlık duyan erkeklerin göğüslerini küçültmektir. 
Çoğunlukla  liposuction ile tedavi uygulansa da bazı hallerde açık yöntem kullanmak gerekebilir.
 
KİMLERE UYGULANIR?

 -Toplum içinde, spor salonunda veya plajda üstünüzü çıkarmak sizi sıkıntıya sokuyorsa
 -Büyük göğüsler ile ilgili rahatsızlık duyuyorsanız
 -Vücut oranlarınızı düzeltmek, sosyal hayatta kendinize olan güveni arttırmak istiyorsanız, jinekomasti ameliyatı yaptırabilirsiniz.
 
AMELİYATIN SÜRESİ NEDİR? 

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Yapılacak işleme göre 1-2 saat sürer. Hasta 1 gece boyunca hastanede misafir edilir. Göğüslerde gerginlik ve hafif ağrı olsa da uygun ilaçlar kullanarak durum kontrol altına alınabilir. 2 hafta boyunca özel bir korse kullanılır. İlk 4 hafta ağır ve zorlayıcı şeylerden uzak durmak gerekir. 2. haftadan sonra şişlikler hızlıca azalır. Göğüsler son şeklini ancak 3-4. ay sonra alır.
 
İZ KALIR MI?

 Jinekomasti ameliyatında iz kalmaz.
 
SONUÇ KALICI MIDIR? 

Jinekomasti ameliyatının sonuçları aşırı kilo alıp verme gibi durumlar olmadığı müddetçe kalıcı olur. 

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri