İyot Boy Uzatır mı? Tuz Alırken İyotlu Mu Tercih Edilmeli?

İyotun insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. Japonlar tarafından boy uzattığı da keşfedilen iyot onsuz yaşayamayacağımız bir madde. İşte iyotun bilinmeyen birçok faydasını sizin için derledik.

İyot Boy Uzatır mı? Tuz Alırken İyotlu Mu Tercih Edilmeli?

İyot Boy Uzatır mı? Tuz Alırken İyotlu Mu Tercih Edilmeli?

Tuzların iyotlu ve iyotsuz olması ayrımına rastlamışızdır.. Çok azımız bu ayrımın neden kaynaklandığını bilmektedir. İyot vücudun mekanizmalarının işlev görmesi için temel bir bileşendir. Uzmanlar, iyotun boy uzattığını, onsuz yaşayamayacağımızın,zeka geliştirdiğini ve kansere yakalanmamak için en önemli etkenlerin başında geldiğini söylüyor. 

ÇOCUKTA ZEKA SEVİYESİNİ ARTTIRIYOR

Troid bezinden hormon salgılanması için çok önemli bir madde olan iyotun günlük alınması gereken miktarı toplu iğne başı kadar. Vücudumuz için bu kadar gerekli olan mineralin gebelikte iki kat daha fazla daha ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Dr. Aytekin, “Tiroid bezi beynin emir eridir. Anne kendi metebolizmasını ve tiroit bezini ayarlarken bebeğin de tiroit bezi çalışmaya başlar. Çocuğun boyunun uzaması ona bağlıdır. Tiroit beziniz ne kadar iyi çalışırsa büyüme hormonunuz da o denli iyi çalışıyor demektir. Aynı zamanda iyot çocukta zeka seviyesini artıran en önemli etkenlerdendir. İyotun çocuktaki zeka seviyesini yüzde 11,5 oranında artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı’’ dedi.

 JAPONLAR BOYUNU İYOTLA UZATTI

Sağlıklı yaşam formulünde iyotun çok önemli yeri olduğunu vurgulayan Dr. Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’İyot hep göz ardı edilen bir madde. Japonlar iyotu keşfetti; halkının boyunu uzattı. İyot'a neden ihtiyacımız var; ya da iyotsuz yaşanır mı? İyotsuz yaşanmaz. İyot birçok kanser türünün önlenmesinde bir numara ilaçtır, bir numaralı maddedir. İyot tiroit bezini çok iyi çalıştırır, prostat ve meme kanserini engeller. Mental berraklıgı sağlar. Yani zeka seviyesinin daha yüksek olmasını sağlar. Ama artık topraklarımızda iyot bitti. İnsanlar deniz kenarında yaşıyoruz iyot alıyoruz diye düşünüyorlar; bu tamamen yanlış. Deniz kenarında yaşayıp iyot buharını koklayabilmek ve alabilmek için o bölgenin içerisinde petrol havzalarının olması gerekir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri