Uzmanlar, sigara içen insanların mutlaka tüketmesi gereken besinleri sıraladı. Aşağıda saydığımız besinleri tüketerek vücudunuzdan nikotini temizleminiz artık çok kolay! İşte o besinler...

SİGARAYI BIRAKTIRAN BESİNLER

HAVUÇ SUYU

Eğer siz bir tiryakiyseniz nikotinin vücudunuzda 3 gün kaldığını mutlaka bilmelisiniz. Ancak nikotinin zararlı etkilerine karşı havuç suyu içebilirsiniz. Havuç suyu, sigaranın erkenden yaşlanmasına neden olan cildin kendini yenilemesini ve nikotinden arınmasını sağlar.

SU

Su, vücuttaki nikotinlerin atılmasında çok önemli bir rol oynar. Eğer vücudunuz susuz kalırsa, hücrelerin yenilenmesi ve nikotinin etkilerinin azaltılması zor olur.

ISIRGAN OTU

Isırgan otu, bol miktarda demir ve dezenfektan özellik gösteren madde içerir. Isırgan otu sayesinde vücudunuzda biriken nikotinden kurtulabilirsiniz.

ZENCEFİL

Akciğerlerin temizlenmesine olanak sağlar ve sigara içme isteğini azaltmaya yardımcı olur.

SİGARAYI BIRAKMAYA YARDIMCI C VİTAMİNLİ TARİF

MALZEMELER

1 adet limon

1 adet havuç

1 adet portakal

2 çay kaşığı rendelenmiş zencefil

15 tane üzün tanesi

1 çay bardağı ginseng

1 litre temiz su

HAZIRLANIŞI

Zencefil ve limon ikisilinin yoğun tadı sorunlu etkiler için muhteşemdir. Sigarayı bırakmaya yardımcı olan C vitaminli bu karışımı hazırlarken ilk olarak, C vitamini deposu olan ve özellikle kış aylarında tüketilen portakal ve limonun suyunu iyice sıkın. Sakın limonun kabuğunu atmak gibi bir hata yapmayın, ve alıp bir köşede her an lazım olacakmış gibi muhafaza edin. Havuçları güzelce yıkayıp, küçük küçük parçalara böldükten sonra daha önce hazırladığımız limon ve portakal suyu ile güzelce karıştın. Bu karışıma, ginseng tozunu, rendelenmiş üzümleri ve zencefili ilave edin. Son olarak, köşede muhafaza ettiğiniz limon kabuğunu suyuyla birlikte ekleyip, güzelce karıştırın.

Afiyet olsun...