Uzmanlar çok uzun zamandan beri ıslak mendillerin zararsız olduğunu savunuyorlardı. Fakat tek bir araştırma var ki ıslak mendil içindeki bir maddenin sağlığa oldukça zarar verici olduğunu öne sürüyor. Özellikle çocuklarımız ve bebeklerimiz için tükettiğimiz ıslak mendiller küçük yaştaki bebeklerimiz için de büyük tehlike oluşturmaktadır.

Bebeklerin cildi normalde de çok hassas olduğundan ıslak mendillerin içeriğindeki kötü maddeler dolayısıyla fazlasıyla tehlike arz etmektedir. Bunun yanında bizlerin de sık yaptığımız hatalardan olan olsun diye kimyasal maddelere bulanmış ıslak mendilleri bebeklerin o narin cildine kullanarak onlara  zarar verdiğimizin farkına varmıyoruz. Kullandığınız ıslak mendillerin içeriği kontrol edilmeden alınmaması gerekiyor. Özellikle merdiven altı üretimlerde ıslak mendiller içerik olarak tehlike saçıyorlar. İçerik açısından kötü olan bu ürünler kanser hastalığına kadar bir çok rahatsızlığa sebebiyet verebilirler.

Uzmanlar, ailelerin bu konuyla ilgili daha duyarlı ve dikkatli olmalarını tavsiye ediyorlar. Bu yüzden ıslak mendillerin içeriğini kontrol edip satın almak bu durumda büyük önem taşıyor. Eğer içeriğinde sağlığa zararlı kimyasal içerikler içeriyorsa satın almamamız gerekir.