Özellikle yüzme havuzlarındaki bakteri ve kir birikiminden kaynaklanan zararlı maddelere istemeden maruz kalmaktayız. Çeşitli mantar enfekisyonlarına maruz kalınmasının yanı sıra bir çok enfeksiyona da davetiye çıkarmaktadır.  Bu zararlar kolaylıkla derinin diğer bölgelerine bulaşıp oldukça zararlı etkiler gösterebilmektedir.

Islak alanlarda üremesiyle bilinen ve vücuda bir çok zararı bulunan bakterilerin üre
Mantarlar nemi ve sıcağı çok severler. Havuz sularında fazlaca bulunan klorun zararlı etkileri hem derimizi hem de sentetik mayoların derimize olan zararlarını daha fazla arttırmaktadır. Bu sebeple deniz suyu havuz suyundan biraz olsun daha sağlıklı olmaktadır.

Hassas ve narin ciltlere sahip olan insanların mayo kullanırken dikkat etmeleri gereken en büyük faktör de içeriğinde en az sentetiği barındırıyor olmasıdır. Bunun sebebi güneş ışınların ve klorun da etkisiyle ıslak tene temas eden bu maddelerin zararlı etkisinden kurtulmak gerektiğidir. Derinize direk temas eden bu zararlı maddelerin tercih edilirken içeriğinde en az sentetik oranını barındrıması ve cilde zarar vermeyecek maddelerin içeriğinde yer almasına emin olunmalıdır.