İşitme Cihazı Kullananlara Müjde

İşitme cihazı kullanan, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Reçete doğrultusunda verilen işitme cihazının sadece bir kısmını karşılayan SGK, mahkemede alınan yeni karar doğrultusunda değişikliğe gitti.

İşitme Cihazı Kullananlara Müjde

İşitme Cihazı Kullananlara Müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olan, işitme cihazı kullanan vatandaşlara mahkemeden iyi haber geldi. Ankara 17. İş Mahkemesine gelen bir davada, vatandaşa reçete ile verilen işitme cihazının bedelinin tamamen karşılanması gerektiği kararına varıldı.

Öğretmenlikten emekli olan Abdullah Karabacak'a, işitme problemi yaşadığı gerekçesiyle dijital işitme cihazı reçete edildi. 2017 yılında, 3 bin 500 TL tutarında bir işitme cihazı alan Karabacak, cihazın bedelini SGK'dan talep etti. SGK ise Karabacak'a katkı payı dahil 675 TL geri ödeme yaptı.

TAMAMINI TALEP ETTİ

İşitme cihazının ücretinin tamamını talep eden Karabacak'a SGK'dan olan geri dönüş ise 'SGK Sağlık Uygulama Tebliğinin (SUT) İşitme Cihazı ve Kulak Kalıbı başlıklı maddesi ile SUT eki listelerde programlanabilir dijital işitme cihazı bedeli olarak 750 TL fiyat belirlendiği, 750 TL üzerinden emekli sigortalıdan yüzde 10 katılım payı kesilerek 675 TL işitme cihazı bedelini ödendiğini, tedavi için kullanılan tıbbi malzemelerin ödeme işlemlerinin SUT doğrultusunda yapıldığı' şeklinde olmuştur.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Karabacak, Avukat Mehtap Sakinci'nin aracılığıyla, ödenmesini talep ettiği fakat SGK’nın ödemediği miktarın ödenmesine karar verilmesi için Ankara 17. İş Mahkemesine dava açtı. Karabacak'ın avukatı olan Mehtap Sakinci dava dilekçesinde, 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 63. madde ve devamı gereğince davalı kurum tarafından sigortalı müvekkilin sağlık giderlerin karşılanması gerekmektedir. Yine bu yasanın temel amacı, sosyal devlet ilkesi ve Anayasal bir hak olan sağlık hakkının temini olup davalı kurum tarafından müvekkilin kullanmak zorunda olduğu işitme cihazı için ödenen toplam rakam üzerinden karşılanması gerekmektedir' ifadelerine yer verdi.

Dilekçenin devamında ise, “Müvekkil tarafından işitme cihazı için ödenen 3 bin 500 TL’nin 75 TL katkı payı kesintisi dahil 675 TL bakımından geri ödeme yapılmıştır. Bu nedenle müvekkile iadesi sağlanmayan bakiye meblağın iadesi için huzurdaki davanın açılması zarureti doğmuştur” cümleleri yer aldı. 

FAİZİYLE BİRLİKTE ÖDEYECEK 

9 Eylül tarihinde karara bağlanan mahkemede, emekli öğretmene ödenmemiş tutar olan 2 bin 825 TL işitme cihazı bedeli, yasal faiz hakkı ile davalıdan alınarak, Karabacak’a verilmesine hükmedildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR